Siarka przyjacielem włosów

Rola siarki w organizmie

Organizm człowieka jest zbudowany z wielu mikroskładników. Jednym z nich jest siarka. Tylko w niewielkim procencie 0,25%, ale odgrywa bardzo ważną rolę. Zwłaszcza w produkcji keratyny i białka, które są niezbędne dla zdrowego stanu skóry, paznokci i włosów. Stąd jej przydomek „pierwiastek piękności”.

Siarka jest ważną częścią mechanizmu przemiany materii, konieczna do tworzenia połączeń organicznych. Wiemy, że przy niedoborze siarki jest osłabione przyswajanie niektórych minerałów takich jak: żelazo, krzem, sód, chlor, jod, potas, magnez czy wapń. Nie wiemy natomiast jakie powinno być dzienne zapotrzebowanie. A to dlatego że siarka nie jest typową substancją odżywczą.

Odgrywa bardzo ważną rolę przy regeneracji naskórka, dzięki czemu skóra wolniej się starzeje. Siarka znalazła zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Wykorzystywana jest w szamponach dedykowanych przetłuszczającym się włosom oraz przeciwłupieżowych, które dzięki jej obecności gruntownie oczyszczają skórę i włosy z łoju. Również z łupieżu.
Siarka wspomaga leczenie niektórych chorób skórnych: trądzik, AZS, łuszczyca, egzema. Z powodzeniem jest wykorzystywana w balneologii.

Objawy niedoboru siarki

Niedobór siarki skutkuje w degradacji kondycji włosów (tracą miękkość i zaczynają wypadać), skóry (traci blask i jędrność) oraz paznokci (zaczynają się łamać). Pojawia się niepokój i nadmierne zmęczenie. Jednym z najbardziej widocznych objawów niedoboru siarki jest ciemny pierścień na brzegu tęczówki oka.

Siarka okiem naukowców

Przeprowadzono badania nad wpływem siarki w formie suplementacji jak i miejscowej wcierki na poprawę kondycji włosów.
Badanie wstępne z podwójnie ślepą próbą, przeprowadzone przez dr. Med. Ronalda M. Lawrence’a, pokazało, że 100% osób zażywających MSM (metylosulfonylometan), czyli suplement diety, który dostarcza aktywnie biologiczną siarkę, wykazały szybszy wzrost długości włosa w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. Tylko jeden pacjent w grupie placebo wykazał wzrost długości włosów.
Ponadto 30% badanych wykazało poprawę struktury i zwiększony połysk włosów. W grupie placebo taki efekt nie pojawił się u ani jednego uczestnika.

Druga ślepa próba z grupą kontrolną placebo, która była prowadzona równocześnie, wykazała u 50% badanych zażywających MSM zwiększoną długość i wzrost grubości paznokcia w porównaniu z placebo. Jednie 10% osób z grupy placebo wskazało na zintensyfikowany wzrost długości paznokcia. U nikogo z tej grupy nie zauważono zwiększenia grubości płytki paznokcia.

Doustna suplementacja MSM okazała się cennym pomocnikiem do wzrostu włosów i paznokci. Stan włosów i paznokci już w 6 tygodni zdecydowanie się poprawił. Jeśli próby byłyby kontynuowane przez 8 do 16 tygodni, efekty mogłyby być zadziwiająco lepsze!dr. Lawrence

Badanie włosów obejmowało 21 uczestników – 5 kobiet i 16 mężczyzn. Dane zostały zebrane przez certyfikowanych kosmetologów pod kierownictwem dr. Lawrence’a. Parametry badania obejmowały długość włosów, połysk i średnicę pojedynczych struktur włosków. Użyto standardowych skal pomiarowych.

Badanie paznokci obejmowało 11 uczestników – 10 kobiet i 1 mężczyznę. Ponownie, dane były zbierane przez certyfikowanych kosmetologów. Parametry testu uwzględniały długość, grubość, połysk i ogólny wygląd paznokci. Użyto standardowych skal pomiarowych.

Doktor Lawrence tak podsumował wyniki badania:
Wszyscy uczestnicy zażywający suplement MSM byli pod wrażeniem zmian zdrowotnych i wyglądu swoich włosów”
„Osoby odpowiedzialne za przebieg badania potrafiły po sześciu tygodniach od zakończenia badania rozpoznać uczestników, którzy kontynuowali zażywanie suplementu MSM
.”

Warto więc włączyć siarkę do codziennej suplementacji.

Inne badanie przeprowadzone przez Univercity of Maryaland Medical Center. https://www.livestrong.com/article/529605-msm-supplements-and-hair-growth/, https://www.researchgate.net/publication/247915887_The_Effect_of_Methylsulfonylmethane_on_Hair_Growth_Promotion_of_Magnesium_Ascorbyl_Phosphate_for_the_Treatment_of_Alopecia

Celem badania była ocena wpływu metylosulfonylometanu (MSM – aktywna siarka) na wzrost włosów. Oraz określenie roli fosforanu magnezowo-askorbylowego (MAP) w leczeniu łysienia. Użyto roztwory wodne MAP 7,5% z lub bez MSM 1%, 5% lub 10%. Tak przygotowane roztwory aplikowano na uprzednio zdepilowaną tylną skórę samic myszy raz dziennie przez 20 dni.
Ocena wzrostu włosów została przeprowadzona wizualnie (0-5, 0 oznacza stan początkowy, a 5 oznacza całkowity wzrost włosów) .
In vitro zbadano penetrację transdermalną oraz retencję śródskórną MAP metodą Franz Cells na skórze mysz pozbawionych włosów.

Wzrost włosów w grupie traktowanej wodnym roztworem zawierającym MAP 7,5% i MSM 10% był porównywalny lub lepszy niż wynik w grupie leczonej 5% roztworem minoksydylu.
Kombinacja MSM z MAP (roztwór 7,5%) pozwoliła na podwyższenie MAP (fosforan magnezowo-askorbylowy) co zaskutkowało we wzroście włosów.
Transdermalna penetracja MAP in vitro zmniejszyła się proporcjonalnie do koncentracji MSM. Jednak śródskórne zatrzymanie MAP było dogłębnie i proporcjonalnie do dawki zwiększone w funkcji stężenia MSM, osiągając 802 μg / cm 2 w obecności 10% MSM (200-krotnie zwiększać).
Wpływ MSM na pobudzanie wzrostu włosów przez MAP był proporcjonalny do dawki w stosunku do stężenia MSM ze względu na zwiększone śródskórne zatrzymanie MAP w obecności MSM.
Dlatego zastosowanie MAP razem z MSM w postaci wcierki wydaje się być użyteczne w leczeniu łysienia.

Siarka – dawkowanie

Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie dzienne zapotrzebowanie na siarkę może być tożsame jak zapotrzebowanie na białko. Można więc założyć, że właściwe przyjmowanie białka pokryje potrzeby siarki.

Najlepsze źródła siarki to produkty wysokobiałkowe – mięso i podroby, jaja, mleko. Znajdziemy ją zwłaszcza w cebuli i czosnku. Również owies, groch, kapusta, kalafior, brokuły, chrzan, rzodkiewka, rzepa, rzeżucha, karczochy są bogate w siarkę. Z owoców najwięcej jej zawierają morele, awokado i truskawki.

Siarka w suplementacji to MSM (metylosulfonylometan). Jak pisałam, nie ma opracowanej dziennej dawki. Mimo, że ryzyko przedawkowania jest minimalne ponieważ nadmiar jest usuwany z organizmu razem z moczem, jednak nie zaleca się przyjmowanie więcej niż 40 gramów MSM dziennie.

Ewa Cognac
Specjalistka branż farmaceutycznej i kosmetycznej oraz wieloletnia dyrektorka w międzynarodowych koncernach związanych z urodą i zdrowiem (Laboratoires UPSA, Bristol Myers Squibb, Pierre Fabre Dermocosmetique). Od 2007 roku związana z trychologią po wielu szkoleniach w kraju i we Włoszech. Szkoleniowiec w zakresie trychologii oraz technik aplikacji produktów. Brała udział w programie szkoleń dla nauczycieli fryzjerstwa prowadzonym przez , Monday Akademia Macieja Wróblewskiego i w szkoleniach dla Revlon oraz KaARAL. Wykładowca na TRYCHOLOGII KOSMETOLOGICZNEJ, w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jest też jednym z prelegentów podczas Kongresów Trychologicznych oraz targów kosmetycznych i fryzjerskich: Beauty Forum.
Jako trycholog, konsultuje w kilku gabinetach w Warszawie (Sharley, Gabinet Lekarski Witold Palasik, DormioMed). Współpracuje z wieloma lekarzami między innymi z dr Haliną Brodecką w Kielcach. Udziela konsultacji merytorycznych i publikuje artykuły na łamach prasy branżowej i mass Media.