Covid-19 a wypadanie włosów

COVID-19 to choroba, która towarzyszy nam od ponad roku. Przez kilkanaście miesięcy mieszkańcy całego świata zdążyli się już przekonać, że naprawdę należy się go bać. Wszystkie długoterminowe konsekwencje przejścia zakażenia z pewnością nie są do końca znane, a poznanie wszystkich szczegółów choroby zajmie badaczom wiele lat.

Lista dolegliwości pojawiających się nawet kilka miesięcy po zakażeniu jest coraz dłuższa. Ozdrowieńcy, obok napadów duszności i osłabienia, coraz częściej skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. Badania opublikowane w serwisie The Lancet udowadniają, że COVID-19 powoduje wypadanie włosów. Zostały przeprowadzone w szpitalu w Wuhan.

Badania przeprowadzone w 2020 roku przez lekarzy z Henry Ford Health System na osobach zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, wykazały, że nadmierne wypadanie włosów u ozdrowieńców spowodowane jest łysieniem telogenowym. Łysienie telogenowe charakteryzuje się rozproszonym wypadaniem włosów na całej powierzchni głowy. Z rezultatów badań opublikowanych w serwisie The Lancet wynika, że łysienie rozpoczyna się około 50 dni po przejściu zakażenia. 80% ozdrowieńców dotkniętych łysieniem było leczonych antybiotykami, a 70% z nich było hospitalizowanych. Jak podaje źródło, nadmierne wypadanie włosów dotyka co czwartego chorego.

Wysoka temperatura

Długotrwała, wysoka gorączka, może także powodować nadmierne wypadanie włosów. W trakcie infekcji temperatura ciała niejednokrotnie wzrasta do 39 stopni, co zaburza cykl wzrostu włosów i osłabia je. Wysoka temperatura pogarsza apetyt, przez co trudniej zaopatrzyć organizm w niezbędne składniki odżywcze. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie żywienie w okresie rekonwalescencji.

Silny stres

Globalna pandemia obróciła nasze życia do góry nogami. Jest to z pewnością bardzo stresujący okres. Martwimy się nie tylko o zdrowie nasze i naszych najbliższych, ale niejednokrotnie musimy zmierzyć się z innymi trudnościami. Z raportu „Zdrowie psychiczne w czasie pandemii COVID-19” przeprowadzonego przez Uniwersytet Wrocławski wynika, że pandemia wywołuje stres u 75% Polaków. Silny stres zaburza gospodarkę hormonalną, może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych oraz dermatoz skóry głowy. Wszystkie te czynniki w negatywny sposób wpływają na kondycję włosów.

Spekulacje

Trycholodzy uważają, że COVID-19 może powodować także łysienie plackowate. Łysienie plackowate atakuje mieszki włosowe, przez co włosy wypadają i tworzą nieestetyczne, nieowłosione obszary. Podczas infekcji koronawirus wywołuje reakcję autoimmunologiczną, w wyniku której organizm niszczy własne mieszki włosowe. Potrzeba jednak więcej badań, aby to udowodnić.

Źródła:

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)32656-8/fulltext

https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736%2820%2932656-8

https://www.researchgate.net/publication/348327943_Telogen_effluvium_associated_with_COVID_-19_infection

https://www.researchgate.net/publication/347859666_COVID-19_Can_Exacerbate_Pattern_Hair_Loss_and_Trigger_Telogen_Effluvium_-_The_Role_of_Proteoglycan_Replacement_Therapy_with_NourkrinR_in_Clinical_Treatment_of_COVID-19_Associated_Hair_Loss

http://psych.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/98/2020/05/Uwarunkowania_objawow_depresji_leku_w_trakcie_pandemii_raport.pdf

https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,koronawirus-powoduje-wypadanie-wlosow,artykul,93398856.html

https://trychodrogeria.pl/aktualnosci/n/18/jaki-wplyw-na-wlosy-ma-covid-19