COVID-19 to choroba, która towarzyszy nam od ponad roku. Przez kilkanaście miesięcy mieszkańcy całego świata zdążyli się już przekonać, że naprawdę należy się go bać. Wszystkie długoterminowe konsekwencje przejścia zakażenia z pewnością nie są do końca znane, a poznanie wszystkich szczegółów choroby zajmie badaczom wiele lat.
Lista dolegliwości pojawiających się nawet kilka miesięcy po zakażeniu jest coraz dłuższa. Ozdrowieńcy, obok napadów duszności i osłabienia, coraz częściej skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. Badania opublikowane w serwisie The Lancet udowadniają, że COVID-19 powoduje wypadanie włosów. Zostały przeprowadzone w szpitalu w Wuhan.
Badania przeprowadzone w 2020 roku przez lekarzy z Henry Ford Health System na osobach zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, wykazały, że nadmierne wypadanie włosów u ozdrowieńców spowodowane jest łysieniem telogenowym. Łysienie telogenowe charakteryzuje się rozproszonym wypadaniem włosów na całej powierzchni głowy. Z rezultatów badań opublikowanych w serwisie The Lancet wynika, że łysienie rozpoczyna się około 50 dni po przejściu zakażenia. 80% ozdrowieńców dotkniętych łysieniem było leczonych antybiotykami, a 70% z nich było hospitalizowanych. Jak podaje źródło, nadmierne wypadanie włosów dotyka co czwartego chorego.
Wysoka temperatura
Długotrwała, wysoka gorączka, może także powodować nadmierne wypadanie włosów. W trakcie infekcji temperatura ciała niejednokrotnie wzrasta do 39 stopni, co zaburza cykl wzrostu włosów i osłabia je. Wysoka temperatura pogarsza apetyt, przez co trudniej zaopatrzyć organizm w niezbędne składniki odżywcze. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie żywienie w okresie rekonwalescencji.
Silny stres
Globalna pandemia obróciła nasze życia do góry nogami. Jest to z pewnością bardzo stresujący okres. Martwimy się nie tylko o zdrowie nasze i naszych najbliższych, ale niejednokrotnie musimy zmierzyć się z innymi trudnościami. Z raportu „Zdrowie psychiczne w czasie pandemii COVID-19” przeprowadzonego przez Uniwersytet Wrocławski wynika, że pandemia wywołuje stres u 75% Polaków. Silny stres zaburza gospodarkę hormonalną, może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych oraz dermatoz skóry głowy. Wszystkie te czynniki w negatywny sposób wpływają na kondycję włosów.
Spekulacje
Trycholodzy uważają, że COVID-19 może powodować także łysienie plackowate. Łysienie plackowate atakuje mieszki włosowe, przez co włosy wypadają i tworzą nieestetyczne, nieowłosione obszary. Podczas infekcji koronawirus wywołuje reakcję autoimmunologiczną, w wyniku której organizm niszczy własne mieszki włosowe. Potrzeba jednak więcej badań, aby to udowodnić.
Źródła:
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)32656-8/fulltext
https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736%2820%2932656-8
https://trychodrogeria.pl/aktualnosci/n/18/jaki-wplyw-na-wlosy-ma-covid-19