Ostatnie postępy w zakresie badań włosów

Hair : Therapy & Transplantation Xu, Hair Ther Transplant 2016, 6:2
DOI: 10.4172/2167-0951.1000e110

Ostatnie postępy w zakresie badań włosów

Autor  Xu X, Katedra Patologii i Medycyny Laboratoryjnej, Uniwersytet Pensylwanii, USA

Wypadanie włosów występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Czasami łysina odzwierciedla wiek osób, ale jest ona najbardziej niepożądanym objawem u osób w średnim wieku. Jednak łysienie można wyleczyć przez wykonanie zabiegu ‘przeszczepu włosów’. Zabieg obejmuje przeniesienie nienaruszonych mieszków włosowych z owłosionej części ciała do obszaru z małą liczbą włosów lub całkowicie pozbawionego włosów. Przeszczep włosów może pomóc w odtworzeniu pełnego lub co najmniej pełniejszego owłosienia. Ten sam zabieg stosuje się w rekonstrukcji brwi, owłosienia klatki piersiowej i rzęs. W czasopiśmie: Journal of Hair Therapy & Transplantation Tom 6, Numer 2, udokumentowano efekt kliniczny stosowania lipidu o nazwie cefarantyna [ang. Cepharanthine] (CEP) na porost włosów oraz leczenia zaburzeń dotyczących włosów za pomocą preparatu Hair Up™, co dostarczyło informacji odnośnie komórkowej stymulacji opuszki [cebulki] włosa przez lipidy powiązane z miliacyną.

Cefarantyna z grupy alkaloidów benzyloizochinolinowych ekstrahowana ze Stephania sp. jest pomyślnie stosowana w leczeniu różnego rodzaju schorzeń takich jak idiopatyczna plamica małopłytkowa, łysienie łupieżopodobne [ang. alopecia pityroides], kserostomia, sarkoidoza, ukąszenia jadowitych węży, różne typy schorzeń związanych z nowotworami. Chociaż sugeruje się, że cefarantyna wywiera wpływ na porost włosów, mechanizm tego zjawiska jest wciąż nieznany. Inui i wsp. zajmowali się klinicznym wpływem miejscowego stosowania cefarantyny na porost włosów w łysieniu androgenowym [ang. androgenetic alopecia] (AGA) u mężczyzn [1]. Autorzy donosili, że cefarantyna znacząco przyspiesza szybkość wzrostu włosów, ale zmiany nie są zadowalające w porównaniu z rutynowymi metodami stosowanymi w łysieniu androgenowym.

Łysienie plackowate [ang. alopecia areata] występuje w przypadku, gdy układ odpornościowy przez pomyłkę atakuje część owłosionej skóry głowy. Zazwyczaj na początku wypada kępka włosów, a w rezultacie choroba prowadzi do powstania całkowicie gładkich wyłysiałych powierzchni na owłosionej skórze głowy lub w innych częściach ciała. W rzadkich przypadkach występuje całkowita utrata włosów na głowie i na ciele. Jest to problem często występujący u mężczyzn i u kobiet. Łysienie całkowite [ang. alopecia totalis] i łysienie plackowate uogólnione [ang. alopecia universalis] to postacie łysienia o najcięższym przebiegu. Jaffe i wsp. analizowali leczenie preparatem Hair Up™ stosowane u osób z łysieniem plackowatym [2]. W przypadku pacjentów leczonych miejscowo preparatem Hair Up™, u blisko 96% osób wystąpił wzrost włosów pierwotnych [mieszkowych], a u 81% wśród tych pacjentów włosy pierwotne wystąpiły bardzo wcześnie, czyli w ciągu trzech miesięcy po rozpoczęciu leczenia. Autorzy doszli do wniosku, że miejscowe stosowanie preparatu Hair Up™ jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia łysienia całkowitego i łysienia plackowatego uogólnionego.

Brodawki skóry właściwej [ang. dermal papillae] odpowiadają za utrzymanie prawidłowego cyklu w wyniku interakcji z komórkami nabłonkowymi zlokalizowanymi w mieszkach włosowych. Miliacyna, która jest obecna w kaszy jaglanej, posiada właściwości lecznicze i wykazuje aktywność dotyczącą proliferacji komórek. Miliacyna jest związana z lipidami polarnymi, które zwiększają biodostępność związków aktywnych, co ostatecznie prowadzi do zwiększenia proliferacji komórek. Boisnic i wsp. wykazali, że lipidy powiązane z miliacyną stymulują wzrost opuszki [cebulki] włosa [3]. Autorzy wykorzystali model, w którym mieszki włosowe były utrzymywane w stanie przetrwania, a badanie koncentrowało się na modulacji kolagenu i glikozaminoglikanów w brodawkach skóry właściwej, na wydzielaniu czynnika wzrostu oraz na indeksie mitotycznym dla keratynocytów w opuszce [cebulce] włosa. Wyniki tego badania zasugerowały, że miliacyna jest związana z produkcją IGF-1 i proliferacją keratynocytów w opuszce [cebulce] włosa. Odgrywa ona również rolę w zwiększeniu grubości macierzy pozakomórkowej w tkance łącznej.

Piśmiennictwo

1. Inui S, Tohyama C, Itami S (2016) Acceleration of Hair Growth Rate by Topical Liposomal Cepharanthine in Male Androgenetic Alopecia. Hair Ther Transplant 6:145.
2. Jaffe A, Nir Y, Zbar AP, Gonen-Shahar M, Gonen S (2016) Hair Regrowth Following Topical HairUp™ treatment in Subjects with Alopecia Totalis (AT) and Alopecia Universalis (AU): A Retrospective Analysis of Efficacy and Cosmetic Acceptability. Hair Ther Transplant 6:144.
3. Boisnic S, Branchet MC, Gaillard E, Lamour I (2016) Miliacin Associated with Polar Lipids: Effect on Growth Factors Excretion and Extracellular Matrix of the Dermal Papilla Hair Follicle Model Maintained in Survival Conditions. Hair Ther Transplant 6:143.


*Autor nadsyłający pracę: Xu X, Katedra Patologii i Medycyny Laboratoryjnej, Uniwersytet Pensylwanii, USA, Tel: 215-662-6503; E-mail: xug@mail.med.upenn.edu
Otrzymano: 13 grudnia 2016; Zaakceptowano: 16 grudnia 2016; Opublikowano: 22 grudnia 2016
Oryginalny tekst: recent-progresses-in-hair-research-2167-0951-1000e110
Copyright: © 2017 Xu X. Niniejszy ogólnodostępny artykuł udostępniony na warunkach licencji Creative Commons w zakresie uznania autorstwa, która zezwala na nieograniczone wykorzystanie, dystrybucję i powielanie na każdym nośniku pod warunkiem, że zostanie podany autor i źródło.
Tytuł do cytowania: Xu X (2016) Recent Progresses in Hair Research. Hair Ther Transplant 6: e110. doi:10.4172/2167-0951.1000e110

Tłumaczenie wykonane na zlecenie Trycholog.info – Jeżeli chcesz skorzystać z tego tekstu, nie zapomnij podać linku do tego artykułu.