W minionym tygodniu Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim poinformował, że 18 maja wdrożony zostanie trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19, który przewiduje między innymi otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych w rygorze sanitarnym.
Warto zapoznać się z wytycznymi i wdrożyć je w życie dla bezpieczeństwa swojego, pracowników i klientów. Należy też pamiętać, że gabinet może zostać skontrolowany przez Sanepid, pod kątem zachowania zasad bezpieczeństwa w tej szczególnej dla wszystkich sytuacji.
Na serwisie Rzeczypospolitej Polskiej można znaleźć wytyczne dla:
- branży fryzjerskiej : https://www.gov.pl/web/rozwoj/salony-fryzjerskie
- branży kosmetycznej : https://www.gov.pl/web/rozwoj/salony-kosmetyczne
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 13 maja 2020 r. dla gabinetów świadczących usługi kosmetyczne i estetyczne oraz fryzjerskie w trakcie epidemii SARS-CoV-2 znajdą Państwo na stronie:
- dla branży fryzjerskiej: https://gis.gov.pl/aktualnosci/wytyczne-przeciwepidemiczne-glownego-inspektora-sanitarnego-z-dnia-13-maja-2020-r-dla-gabinetow-swiadczacych-uslugi-kosmetyczne-i-estetyczne-w-trakcie-epidemii-sars-cov-2/
- dla branży kosmetycznej: https://gis.gov.pl/aktualnosci/wytyczne-przeciwepidemiczne-glownego-inspektora-sanitarnego-z-dnia-13-maja-2020-r-dla-gabinetow-swiadczacych-uslugi-kosmetyczne-i-estetyczne-w-trakcie-epidemii-sars-cov-2/
Na stronie Polskiego Związku Kosmetycznego znaleźć można przewodniki oraz infografiki do pobrania zarówno z dla branży fryzjerskiej, jak i kosmetycznej do wykorzystania w salonach.
Z kolei Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego jako ekspert uczestniczyło w konsultacjach wytycznych, które Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektor Sanitarny przygotowały dla powracających do funkcjonowania salonów fryzjerskich oraz gabinetów kosmetycznych w trakcie pandemii SARS-CoV-2. Z myślą o właścicielach i pracownikach salonów oraz gabinetów, a także o ich klientach, Stowarzyszenie przygotowało 2 filmy animowane, których zadaniem jest ułatwienie wdrożenia i przestrzegania wytycznych w salonach i gabinetach.
Wiele osób zajmujących się trychologią wywodzi się nie tylko z branży medycznej, ale z kosmetycznej i fryzjerskiej, dlatego warto zapoznać się z materiałami i wdrożyć je do codziennej pracy.
Życzymy wszystkim bezpiecznego powrotu do pracy 🙂