Czy te włosy mogą kłamać…

Włosy są jak papierek lakmusowy. Oprócz oczywistych przyczyn mechanicznych spowodowanych niewłaściwą pielęgnacją, będą odzwierciedlały stan zdrowia. Każda zmiana, nawet ta, która pozornie wydaje się pozytywna, może świadczyć o nadchodzącym problemie zdrowotnym. Tak jak przy nadczynności tarczycy, kiedy włosy najpierw stają się jedwabiste.

Włosy są „dokumentacją” stanu wewnętrznego organizmu. Krew jest tkanką homeostatyczną i w razie braku pierwiastków w diecie pobiera je z narządów. Na podstawie analizy krwi nie można stwierdzić jakie jest ich nagromadzenie w tkankach. Stężenie pierwiastków we krwi może zmieniać się wraz z emocjami i porą dnia.

Analiza pierwiastkowa włosów pozwoli na określenie ilość mikroelementów w organizmie. Może wykryć niedobory pierwiastków albo obecność metali toksycznych w organizmie.

Najważniejsze są proporcje pierwiastków jednych do drugich !

Tyle tylko, że są to dane sprzed 2-3 miesięcy.

> Nie bez kozery badane są włosy pod kątem stosowania używek.
> Istnieje kilka testów na wykrywalność zażywania narkotyków:
> W ślinie THC (marihuana, haszysz) utrzymuje się do 72 godzin od zażycia.
> We krwi do 2-3 dni przy umiarkowanym paleniu, do 2 tygodniu przy codziennym.
> W moczu do 3 dni przy okazjonalnym zapaleniu, do 10 przy częstym a przy regularnym do 4 tygodni.
> Włosy wykażą czy w ogóle osoba zażywała narkotyki w ciągu ostatnich kilku miesięcy (zależy od długości pobranego włosa).

Włosy są tkanką martwą, nie pobierzemy z nich DNA. Ciekawostką jednak jest to, że włosy zachowują DNA mitochondrialne matki.


ewa_cognacEwa Cognac
Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Od 10 lat zajmuje się trychologią. Odbyła liczne szkolenia w kraju i we Włoszech. Jako trycholog konsultuje między innymi w Instytucie Sharley i Klinice Dormio-Med w Warszawie. Prowadzi liczne szkolenia. Współpracuje z Wyższą Szkołą Inżynierii i Zdrowia przy podyplomowych studiach „Trychologia Kosmetologiczna” www.ewa-cognac.pl