Kiedy wybrać się do trychologa?

Aby zdecydować się na wizytę trychologa, trzeba wiedzieć czym on się zajmuje. Trychologia to nowa specjalność w kosmetologii i wiele osób nie wie, co taki specjalista potrafi. Jest to na tyle nowa specjalizacja, że dotychczas nie figuruje na liście oficjalnych zawodów.

Nazwa trycholog pochodzi od greckiego słowa „trychos” czyli włosy. Czyli to będzie ktoś zajmujący się włosami.

Ktoś może powiedzieć, że włosami zajmuje się fryzjer, a więc czym zajmuje się trycholog? To prawda. Jednak fryzjer to stylista, zajmujący się upiększaniem włosów, od zewnątrz: ich układaniem, ozdabianiem, strzyżeniem itd.
Tymczasem, aby włosy i fryzury były piękne, błyszczące i zdrowe, należy podejść do sprawy holistycznie. Należy je odpowiednio pielęgnować. I to zarówno skórę głowy jak i włosy. Trzeba je suplementować, jeżeli pojawia się taka potrzeba. Bo piękne włosy – zawsze – zaczynają się od zdrowej skóry głowy.

Kiedy więc pojawia się problem, z którym dobry fryzjer nie potrafi sobie poradzić, pojawia się konieczność wizyty u trychologa.
Trycholog zapozna się z problemem i postawi wstępną diagnozę. Następnie zaleci kuracje i ewentualnie, gdy problem jego zdaniem wymaga dalszej konsultacji, skieruje do odpowiedniego specjalisty (na przykład endokrynologa, ginekologa, dermatologa).

Czy konsultować się z trychologiem zanim pojawi się problem?
Oczywiście warto! Ekspert pomoże dobrać właściwą do skóry i włosów pielęgnację i przeprowadzi zabiegi przeciwstarzeniowe dla włosów. Nie dopuści do tego, aby pojawiły się problemy pogarszające wygląd i zdrowie skóry włosów i głowy. Wiadomo przecież, że najskuteczniejsza i najtańsza jest profilaktyka. Inaczej mówiąc trycholog poprawi warunki wzrostu włosa w mieszku włosowym.
A najważniejsze o czym trzeba pamiętać: to dbaj o włosy póki są piękne, bo potem może być za późno!


ewa_cognacEwa Cognac
Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Od 10 lat zajmuje się trychologią. Odbyła liczne szkolenia w kraju i we Włoszech. Jako trycholog konsultuje między innymi w Instytucie Sharley i Klinice Dormio-Med w Warszawie. Prowadzi liczne szkolenia. Współpracuje z Wyższą Szkołą Inżynierii i Zdrowia przy podyplomowych studiach „Trychologia Kosmetologiczna” www.ewa-cognac.pl