Technologia LLLT sposobem na zatrzymanie łysienia

Technologia LLLT – Low Level Laser Therapy w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność w różnych obszarach medycyny. Naświetlania lasera pomagają w leczeniu wielu schorzeń (nie tylko dermatologicznych, ale także np. neurologicznych), przyspieszają również gojenie się ran. Wiele badan klinicznych wykazało, że światło lasera działa pozytywnie, także w leczeniu wypadania włosów. Urządzenia, w których wykorzystano technologię LLLT już blisko dwie dekady temu znalazły swoje miejsce w wiodących klinkach na świecie specjalizujących się w rozwiązywaniu problemów łysienia.

Pierwsze efekty korzystania z urządzeń laserowych.Odkrycia technologii LLLT dokonał w 1967 roku badacz z Uniwersytetu medycznego Semmelweis w Budapeszcie, Endre Mester. Przypadkowo zaobserwował zdolność lasera do stymulacji wzrostu włosów, jako skutek uboczny próby wyleczenia raka u myszy. Doktor Mester wykonał doświadczenie z wykorzystaniem podwójnej ślepej próby. Podzielił myszy na dwie grupy, każdej goląc grzbiety. Na jednej grupie myszy zastosował naświetlanie laserem LLLT o niskiej mocy. Druga grupa myszy naświetlana była zwykłym światłem. Po kilku tygodniach zauważył, że u myszy naświetlanych niskopoziomowym światłem czerwonym, włosy zaczęły odrastać szybciej. Włosy stały się również grubsze, mocniejsze i było ich znacznie więcej. (Eksperymenty te zaowocowały pierwszą naukową publikacją na temat LLLT i włosów: Mester E, Szende B, Tota JG – „Effect of laser on hair growth of mice”.)

Czym więc jest światło LLLT? Jest to niskopoziomowe zimne światło lasera o małej mocy i średniej długości fali świetlnej. Wiązki lasera wytwarzają spójne, skondensowane światło, widzialne w czerwonej części elektromagnetycznego spektrum promieniowania. Światło swobodnie przedostaje się przez kolejne warstwy skóry, docierając do źródła problemu i rozpoczynając proces samoleczenia. Światło lasera jest bezpieczne, nie powoduje skutków ubocznych.
Światło lasera działa odżywczo na mieszki włosowe, regulując liczne procesy międzykomórkowe. Dzięki temu następuje proces odbudowy mieszków włosowych, co w efekcie prowadzi do aktywacji ich wzrostu. Przez zastosowanie lasera o małej mocy, światło działa na komórki biostymulująco – wywołując pozytywną reakcję cząstek w naświetlanych tkankach. Jak jeszcze działa światło laserowe?

Efekty korzystania z urządzeń laserowych.
Efekty korzystania z urządzeń laserowych.

*Energetyzuje skórę
*Pobudza cebulki
*Wspomaga porost włosów
*Zwiększa produkcję ATP w komórkach skóry głowy.
*Wykazuje działanie biostymulujące, znajduje zastosowanie w fototerapii.
*Stymuluje wzrost włosów
*Wspomaga leczenie wypadania włosów
*Zwiększa gęstość i grubość
*Odżywia zniszczone włosy
*Odwraca proces miniaturyzacji włosów

Światło LED
Światło LED

Jaka jest różnica między światłem LED, a światłem lasera?

Główną cechą różniącą oba światła jest samo światło. Światło LED jest rozproszone, w porównaniu do światła lasera, które jest spójne, skoncentrowane. Rozróżnia je również długość fali, która wynosi 490 – 950nm dla światła LED oraz 625 – 740 nm dla światła lasera. Dla trychologów ważną informacją jest również czas trwania zabiegu, który przy użyciu światła LED wynosi 20-30 minut, a przy korzystaniu z lasera od 90 sekund do 15 minut oraz skuteczność przeprowadzonych badań klinicznych, która dla LED wynosi 85%, a dla lasera 93%. Kolejną różniącą cechą jest koszt produkcji, który zdecydowanie wyższy jest przy produkcji urządzeń z wykorzystaniem lasera LLLT. Jakie cechy są wspólne dla światła LED i światła lasera? Są to badania kliniczne oraz certyfikat FDA.

Światło lasera
Światło lasera

Jak to bywa w branży medycznej, wszystko ma jakieś przeciwwskazania.
W przypadku lasera LLLT są to: ciąża, karmienie piersią, stosowanie leków fotouczulających oraz wiek poniżej 18 roku życia, ponieważ nie było prowadzonych badań klinicznych na tej grupie osób.

Wykorzystanie technologii LLLT do leczenia utraty włosów, jako pierwsza opatentowała amerykańska firma HairMax®. Amerykanie stworzyli laser w wygodnej formie. Na początku w postaci grzebieni laserowych (HairMax Laser Comb®), a w 2015 roku odbyła się premiera nowego lasera w formie opaski (HairMax Laser Band®). Forma zarówno grzebienia jak i opaski nie jest przypadkowa. Firma HairMax® stworzyła urządzenia z opatentowanym systemem „ząbków”, które mają za zadanie rozdzielanie partii włosów, aby światło lasera mogło dotrzeć bezpośrednio do nieosłoniętej skóry głowy. Teoria ta jest potwierdzona również licznymi badaniami klinicznymi.

Badania kliniczne prowadzone nad działaniem nisko energetycznego lasera zastosowanego w HairMax® wykazały, że rodzi on procesy biochemiczne, które powodują wzrost produkcji komórkowego ATP, które jest biochemicznym akumulatorem, który dostarcza włosom energii.  Wzrost produkcji ATP powoduje, że pojedyncze komórki zaczynają zwiększać swoją aktywność. Uaktywniony zostaje również proces metabolizmu. Niskopoziomowe światło lasera prowadzi do pobudzenia rozwoju mieszków włosowych, przez zwiększenie przepływu krwi i krążenia w skórze głowy. Dzięki zwiększonemu przepływowi, krew szybciej przekazuje ważne składniki odżywcze do cebulki włosa. Dzięki temu mieszki włosowe otrzymują budulec i energię do przekształcenia słabej cebulki w zdrową i mocną, zdolną do szybkiego wzrostu. Efektem tego są zdrowe, piękne i gęste włosy.

Używając grzebienia laserowego nie tylko zatrzymujemy wypadanie włosów, ale stymulujemy ich wzrost. Włosy stają się zdrowe, błyszczące, znacznie silniejsze i naturalnie odżywione.
www.HairMax.net.plDziałanie HairMax Laser Comb® wykorzystuje fakt trójfazowego wzrostu włosów, stymulując go na każdym etapie.

1. Podczas I fazy – anegenu – HairMax Laser Comb® wpływa na żywy korzeń, dodając włosowi energii i odżywienia do dalszego wzrostu. Odwraca proces miniaturyzacji poprzez pobudzenie pęcherzyka i produkcję żywych komórek w cebulkach włosa. Powoduje wzrost przepływu krwi w naczyniach włosowatych, dostarczając większą liczbę składników odżywczych do żywych komórek w cebulkach włosów.
2. Podczas II fazy przejściowej – catagenu – HairMax Laser Comb® pobudza korzeń, aby na jego miejscu wyrósł nowy i zdrowy włos.
3. Podczas III fazy – telogenu – czyli spoczynku, korzeń się osłabia, włosy przestają rosnąć i w konsekwencji następuje ich utrata. HairMax Laser Comb® pomaga w stymulowaniu ponownego wzrostu włosa.
Wszystkie produkty serii HairMax Laser Comb® posiadają amerykański certyfikat FDA (Food and Drug Administration).


Marzena Grzejda

Marzena Grzejda – wyłączny dystrybutor firmy Lexington LLC producenta urządzeń laserowych do promowania wzrostu włosów z wykorzystaniem technologii LLLT oraz produktów do pielęgnacji włosów Hairmax. Ekspert z zakresu metod terapeutycznych – laseroterapia przeciw wypadaniu włosów. Współpraca z Amerykańskim Centrum Transplantacji Włosów Dr Saifi we Wrocławiu członkiem International Society of Hair Restoration Surgery.

Urządzenia Hairmax, a wszczególności model LaserBand zdobyły prestiżowe wyróżnienia m.in LNE Kraków 2016 – ”LaserBand PRODUKT INNOWACYJNY”, Dni Urody i Spa Wrocław 2016 – Perła – LaserBand uznany jako produkt INNOWACYJNY, Wyróżnienie- LaserBand najciekawszy produkt fryzjerski. www.HariMax.net.pl