Uzupełnianie ubytków włosów, czyli co zrobić kiedy łysienie sprawia dyskomfort

Trycholodzy, jak żadna inna grupa, zdają sobie sprawę z powszechności łysienia.

Z uwagi na swoje doświadczenie wiedzą też, że utrata włosów w większości przypadków jest nieodwracalna, metodami farmakologicznymi i zabiegami miejscowymi można jedynie próbować spowolnić tempo wypadania włosów.

U większości osób dotkniętych przez łysienie przychodzi moment, kiedy zaczesywanie włosów czy koloryzowanie skóry głowy sprayami maskującymi nie rozwiązuje już problemu.

Empatyczny i fachowy trycholog powinien wiedzieć, co polecić w takiej sytuacji swojemu podopiecznemu.

Nowoczesne metody uzupełniania ubytków włosów.

Ich niewątpliwą zaletą jest stuprocentowa skuteczność w przywracaniu konwencjonalnego wyglądu oraz bezpieczeństwo skóry głowy. Skorzystanie z peruki czy toppera bynajmniej nie oznacza zakończenia starań o bujniejsze włosy czy kapitulacji wobec łysienia. Wręcz przeciwnie, zakup peruki czy toppera ułatwia często odzyskanie równowagi emocjonalnej i tym samym zwiększa szanse na skuteczność odbywanej terapii trychologicznej. Pewnie zauważyliście Państwo, że stres Waszych pacjentów wynikający z widocznej utraty włosów, bywa tak paraliżujący, że nawet silne środki farmakologiczne nie pomagają.

Jako specjaliści od włosów powinniście Państwo znać podstawowe możliwości, które niosą współczesne metody maskowania ubytków włosów. Poniżej przedstawiamy podstawowe ich rodzaje, które jeśli dobrze dobrane przez fachowca zapewniają naturalność i komfort, mogąc być równolegle stosowane z polecanymi przez Was zabiegami pielęgnacyjnymi.

Najbardziej podstawowym rodzajem uzupełnienia włosów jest peruka pokrywająca całą powierzchnię głowy i trzymająca się stabilnie dzięki dopasowaniu do jej obwodu.

To rozwiązanie zarezerwowane dla osób, które straciły więcej niż 50% włosów na głowie lub tempo ich wypadania jest na tyle duże, iż rozwiązanie częściowe szybko mogłoby okazać się niewystarczające. Dobrze wykonana i dobrana peruka nie ma negatywnego wpływu na włosy własne pacjenta, nie wyciera ich i nie hamuje odrastania w czasie rekonwalescencji. Zwróć uwagę na jej przewiewność i dopasowanie rozmiaru do indywidualnych potrzeb Twojego Klienta. W naszym studio specjalizujemy się w perukach z włosów słowiańskich dziewiczych, czyli włosów charakterystycznych dla Polek. Nasze peruki tkamy tylko na najdelikatniejszych bazach, więc są to rozwiązania wybierane także przez dzieci.

Drugim bardzo popularnym rozwiązaniem są uzupełnienia włosów stabilizowane specjalnymi taśmami medycznymi.

Umożliwiają one przyklejanie bazy systemu włosów do skóry głowy. W większości przypadków rozwiązania takie wymagają wygolenia włosów pod systemem. Wyróżniamy 2 ich typy: częściowe, na szczyt głowy – pomagają kobietom i mężczyznom borykającym się z łysieniem androgenowym. W Hair Majesty zawsze staramy się wykorzystać potencjał naturalnych włosów własnych Klienta rosnących na bokach, poniżej tzw. linii kapeluszowej.

Dobry specjalista potrafi tak dobrze zintegrować włosy własne i dodatkowe (dzięki odpowiedniemu gatunkowi włosów, kolorze i stylizacji), aby nie było widać najmniejszej nawet różnicy. To właśnie sekret naszych rozwiązań. Drugi rodzaj systemów włosów na taśmy stosowany jest przez osoby borykające się z łysieniem plackowatym, wtedy odtwarza się całą powierzchnię porośniętą włosami i niezbędne jest wykonanie odlewu głowy, aby idealnie odwzorować jej kształt. Trzeba zwrócić uwagę, że to właśnie od jakości takiego odlewu zależy stabilność gotowego systemu włosów.

Z pewnością spotkaliście się Państwo z określeniem topper lub system na spinki, a czasem treska czy tupet, to określenie częściowego uzupełniania włosów o bardzo szerokim zastosowaniu wśród kobiet. Stosują go panie, które chcą zagęścić lub przedłużyć swoje cienkie z natury włosy, inne maskują w ten sposób łysienie androgenowe czy początkowe stadia alopecji. Jest to rozwiązanie wymagające indywidualnego dobrania do osoby, aby zamykane grzebyki, które utrzymują topper na głowie nie ciągnęły i wyrywały włosów.

Odpowiednio skomponowany system włosów jest całkowicie bezpieczny i oddychający!

Nie przyspiesza erozji włosów, wręcz powala na ograniczenie częstotliwości szkodliwych zabiegów jak koloryzacja, tapirowanie, modelowanie itd. Kluczowe są tutaj 2 aspekty: lekkość czyli dopasowanie ilości włosów dodatkowych do tych wyrastających z głowy oraz rozmieszczenie mocowań- musimy je umieścić tam gdzie Klientka ma więcej swoich włosów. Z przykrością stwierdzam, że nie raz odwiedzają mnie na konsultacjach Panie skrzywdzone przez źle dobrane toppery. Proszę zwracajcie uwagę czy Klientka, aby nie korzysta z rozwiązania na wyrost, ciągnącego swoje włosy, bo jego uporczywe stosowanie może doprowadzić do nieodwracalnych szkód.

Pokieruj klienta we właściwym kierunku

Jeśli chcesz zapewnić swojemu klientowi bezpieczeństwo, dając mu jednocześnie dostęp do nowoczesnych możliwości działania, zawsze kieruj go do wyspecjalizowanych punktów zajmujących się uzupełnianiem ubytków włosów. Tu zostanie on wysłuchany, a rozwiązanie będzie dobrane przez eksperta z doświadczeniem. To od jego wiedzy zależy naturalność i niewyczuwalność efektu końcowego. Tego rodzaju rozwiązań NIE KUPUJE SIĘ W INTERNECIE, gdzie nie ma doradztwa, Klient działa po omacku i nie ma możliwości skorzystania z pomocy fachowców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach działania śledź studio na FB i Insta lub kliknij: www.hair.waw.pl

Agata Bura – alopecjanka, założycielka Hair Majesty Studio, ekspert perukarski i specjalista uzupełniania ubytków włosów