Beauty Salon w paragrafach – Relacja

W niedzielę 13 marca odbyło się  Sympozjum z cyklu BEAUTY SALON W PARAGRAFACH. Niedzielne wykłady skupiały się na kwestiach formalnych, które każdy właściciel salonu powinien znać, aby jego salon spełniał normy określone prawem. Począwszy od właścicieli, przez managerów po personel salonu urody,  wszyscy powinni nieustannie uzupełniać swoją wiedzę, aby zachować jak najwyższe standardy pracy z klientem. Kwestie formalno-prawne dotyczą również trychologów.

W Sympozjum uczestniczyła grupa świadomych właścicieli salonów urody oraz osób zarządzających personelem. Po przywitaniu i wprowadzeniu w niełatwy temat procedur w salonie urody przez Beatę Wielgosik (Beauty Management) rozpoczął się pierwszy wzbudzający emocje wykład.

Co to oznacza w dzisiejszych czasach bezpieczny salon kosmetyczny? Jakie potrzeby ubezpieczeniowe i procedury prawne powinien spełniać? Dlaczego rozmowa z klientem i karta klienta jest tak ważna? Jakie konsekwencje może ponieść właściciel salonu w przypadku roszczeń klienta? Na te i inne niełatwe pytania odpowiadała Anna Maciaszek z firmy MedLegalis.

Pani Radca prawny Mariola Malicka (przetwarzaniedanych.pl) tłumaczyła dlaczego karta klienta, system rezerwacji on-line, wywiad przed-zabiegowy, czy zwykłe umówienie się drogą telefoniczną na wizytę wymusza na usługodawcy jakim jest salon urody ochronę danych klienta. Sytuacja prawna związana z zawodem kosmetyczki/kosmetologa ma ogromne znaczenie i powoduje, że należy się odpowiednio zabezpieczyć, gdyż konsekwencje mogą być drastyczne, włącznie z nakazaniem przez GIODO zaprzestania obrotu danymi wrażliwymi, co oznacza z kolei brak dowodów na wypadek ewentualnych sporów. Przetwarzanie danych wrażliwych jest bardzo obostrzone, dlatego brak odpowiednich standardów postępowania w tej materii może być bardzo dolegliwe.
a
Nowy rok przyniósł nam zmiany zarówno w kodeksie pracy jak i kodeksie cywilnym. Forma zatrudnienia w salonach urody, to temat niezwykle trudny. Rewolucyjne zmiany dotyczące umów o pracę i umów cywilno-prawnych i ich wpływ na funkcjonowanie gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich tłumaczyła księgowa Hanna Moczarska, właścicielka biura rachunkowego JHZ Distinct.

Kolejny wykład z zakresu pierwszej pomocy oraz wymaganej dokumentacji i szkoleń z zakresu BHP wymagał wiele zaangażowania od uczestników spotkania. Ćwiczenia praktyczne pokazały, że uratowanie klientki w gabinecie to nie taka prosta sprawa, a odpowiedzialność prawno-finansowa właściciela salonu jest niemała

Ratownik medyczny Łukasz Kierzkowski i Specjalista BHP Artur Kamiński (BHP Życie) podjęli trud wytłumaczenia uczestnikom, jakie mają obowiązki jako pracodawcy i zleceniodawcy w zakresie bezpieczeństwa swoich Klientów i jak i współpracowników.

Ostatni wykład pt. „Zapobieganie uchybieniom w procedurach higienicznych stosowanych w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, tatuażu i odnowy biologicznej” poprowadziła mgr Beata Zalewska z ramienia firmy Medilab. Pani Beata omówiła nie tylko drogi szerzenia zakażeń w gabinecie, ale też zasady mycia, dezynfekcji, sterylizacji sprzętu i narzędzi oraz powierzchni, a także zasady higieny i dezynfekcji skóry rąk i ciała. Nie obyło się też bez informacji w kwestii norm i regulacji prawnych aktualnie obowiązujących rynek „beauty”

Zainteresowanie uczestników oraz emocje jakie wzbudził każdy z wykładów pozwalają sądzić, że podjęte tematy są bardzo potrzebne i uzupełnianie informacji powinno obywać się regularnie. Dlatego już teraz zachęcamy do poszukiwań szkoleń i wykładów, i korzystania z tych, które zaspokoją Państwa potrzeby.

IMG_6864