Wpływ diety na jakość włosów

Ewa Cognac

Diety odchudzające zabierają nam nie tylko niechciane kilogramy. Bardzo często odchudzają nas również z niezbędnych dla właściwego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów. To osłabia włosy i często powoduje wypadanie.

Z reguły jest to proces odwracalny pod warunkiem, że włosom stworzymy właściwe warunki do wzrostu.

Po pierwsze trzeba uzupełnić brakujące elementy. Suplementacja tak, ale uwaga: jeżeli nie ma niedoborów, suplementy nie pomogą. Nadmiar jest równie szkodliwy. Dlatego trzeba zrobić badania krwi, sprawdzić przede wszystkim poziom: żelaza, cynku, kwasu foliowego, potasu, magnezu, witaminy B. Bez ryzyka można zażywać: krzem i biotynę, organizm ich nie magazynuje. Niezłe efekty otrzymujemy stosując Colostrum, zarówno wewnętrznie jak i miejscowo.

Po drugie stworzyć włosom jak najlepsze warunki do wzrostu w momencie, kiedy są żywe czy w mieszku włosowym przez pierwszy miesiąc życia. W tym celu należy:

>>Oczyszczać skórę głowy (peeling). Zanieczyszczenia zalegające na skórze głowy osłabiają mieszki włosowe.
>>Pobudzać mikrokrążenie: Mezoterapia igłowa, mikroigłowa, zabiegi prądami Darsonwala, codzienne wcierki zawierające minoxidil, etyl nikotynowy, rzepę…
Połączenie odpowiedniej suplementacji z kuracją wcierkową przyśpiesza efekty odrostu włosów.

Ewa Cognac
Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Od 10 lat zajmuje się trychologią. Odbyła liczne szkolenia w kraju i we Włoszech. Jako trycholog konsultuje między innymi w Instytucie Sharley i Klinice Dormio-Med w Warszawie. Prowadzi liczne szkolenia. Współpracuje z Wyższą Szkołą Inżynierii i Zdrowia przy podyplomowych studiach „Trychologia Kosmetologiczna”