Jak nie lupa, to co? – praktyczne akcesoria w pracy trychologa

Co jest najważniejsze podczas wizyty u trychologa?

Oczywiście Klient, który przyszedł ze swoim problemem oraz doświadczony trycholog, który pomoże mu ten problem rozwiązać. Aby ta wspólna droga była łatwiejsza, trycholodzy korzystają z różnorodnego wsparcia.

Niewątpliwie najważniejszym etapem wizyty jest wywiad trychologiczny, który pomaga nie tylko uporządkować informacje o schorzeniu, ale też pozyskać niezbędne dane pomocne w poszukiwaniu właściwej terapii.

Trychologom, którzy pracują tradycyjnie i lubią dokumenty w wersji papierowej, na pewno przyda się Karta Raportu Trychologicznego, która pomoże w usystematyzowaniu informacji uzyskanych od Klienta.

Bardziej zaawansowanym technicznie trychologom polecamy korzystanie z aplikacji i programów  w wersji elektronicznej, które często usprawniają pracę. Nowoczesne urządzenia do analizy skóry głowy pomagają nie tylko oglądać skórę głowy, ale też zapisywać notatki i zdjęcia dotyczące klienta i porównywać w przebiegu terapii.

Karta Raportu Trychologicznego (Trichomed – www.problemzglowy.com.pl)

Niewątpliwie narzędziem, bez którego dobry trycholog nie jest w stanie się obyć, jest kamera trychologiczna. Tytułowa lupa też może się przydać, jednak kamera trychologiczna jest w stanie powiększyć obraz o kilkaset razy, co pozwala na dokładne obejrzenie skóry głowy, zobaczenie ujścia mieszków włosowych i sprawdzenie stanu łodygi włosa.

Trycholog dzięki dokładnej analizie obrazów widocznych w znacznym powiększeniu, w połączeniu z wywiadem, zwiększa prawdopodobieństwo ustalenia właściwego postępowania w konkretnym przypadku trychologicznym. 

Na rynku można spotkać szeroki wybór kamer, od małych poręcznych, z małym monitorkiem, w kształcie telefonu, po zaawansowane kamery z możliwością wymiany soczewek i zaawansowaną technologią w kształcie przenośnych komputerów medycznych. Niewątpliwie kamera trychologiczna to poważny wybór i warto przyjrzeć się właściwościom każdej z nich, aby dokonać wyboru spełniającego oczekiwania trychologa.

Microcamera HD  (https://www.dermasens.pl/

Większość znanych nam trychologów, którzy wywodzą się ze środowiska kosmetologicznego, jak i pielęgniarki, czy dietetycy, bardzo często współpracują z lekarzami dermatologami i endokrynologami. Taka współpraca to niewątpliwa korzyść dla klienta.

Same gabinety niejednokrotnie swoim wyglądem przypominają ‘gabinety medyczne. Jasne estetyczne pomieszczenia często ozdobione modelami budowy włosa, czy plakatami trychologicznymi, mają przypominać klientowi, że znajduje się we właściwym miejscu i zostanie objęty należytą opieką. Często takie akcesoria wykorzystywane są jako pomoce edukacyjne i wspierają  trychologów w wytłumaczeniu klientowi skomplikowanych procesów wzrostu czy wypadania włosów. Tym samym pomagają zrozumieć zasadność proponowanej, często długotrwałej terapii.

Plakaty Trychologiczne (https://trychoplakat.pl/)

W gabinecie trychologicznym higiena to podstawa. Począwszy od estetycznego wyglądu gabinetu, schludnego wyglądu samego trychologa, po akcesoria wykorzystywane podczas wizyty. Składają się na to nie tylko rękawiczki i maseczki jednorazowe, ale też narzędzia używane podczas pobierania materiału do analizy pierwiastkowej, badania mykologicznego czy trichogramu. Komfortową sytuacją dla trychologa jest jeżeli w gabinecie może sobie pozwolić na autoklaw, wtedy nożyczki, pęsety i inne narzędzia może każdorazowo poddać sterylizacji, a pozostałe akcesoria jednorazowe utylizacji.

Trycholog może skompletować narzędzia samodzielnie zgodnie ze swoimi potrzebami, albo wyposażyć się w praktyczny, gotowy zestaw przygotowany przez praktyków trychologii (Julitta Siemiątkowska & Dorota Zapalska)

Zestaw narzędzi trychologicznych (Trichomed – https://problemzglowy.com.pl/)

Grzebień, szczotka i co jeszcze?

W gabinecie trychologicznym nie może zabraknąć podstawowych narzędzi, takich jak grzebień czy szczotka do rozczesywania włosów. Bardzo często trycholodzy wykonują zabiegi w gabinecie lub instruują klientów, jak prawidłowo wykonać zabieg w warunkach domowych z użyciem dedykowanych kosmetyków. Klient może zakupić w gabinecie trychologicznym kosmetyki i akcesoria, aby wykorzystać je podczas długotrwałej terapii.  Oprócz zakupu klient zyskuje profesjonalny instruktaż oraz indywidualne zalecenia.

Przykładem mogą być masażery do skóry głowy, które poprawiają mikrokrążenie skóry głowy i pomagają w rozprowadzeniu kosmetyku np. serum na porost włosów. Masażery mają prostą konstrukcję, wykonane są najczęściej z miękkiego silikonu, aby nie ranić skóry głowy. Wielkością są dostosowane do rozmiaru dłoni, aby móc z przyjemnością je używać. Są łatwe do umycia i dezynfekcji, dzięki czemu łatwo zachować higienę podczas zabiegu.

Szczotka do masażu skóry głowy (Scandinavian Biolabs https://trycholabs.pl/)

Innym przykładem są urządzenia laserowe. Urządzenia tego typu są bardzo często wykorzystywane w gabinetach trychologicznych. Przykładem są urządzenia Hairmax – pierwsze na rynku, dopuszczone przez FDA do laserowego wzrostu włosów.

Wspierają terapię wzrostu włosów i stymulują mieszki włosowe do działania. Można je też stosować w zaciszu domowym.

Dla klientów, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup tego typu urządzeń do użytku w domu, wielu trychologów umożliwia skorzystanie z nich w ramach usług świadczonych w gabinetach. Regularność w stosowaniu urządzenia Hairmax jest kluczowa, aby uzyskać efekty terapii po 8-12 tygodniach.

Urządzenia laserowe HairMax (https://hairmax.net.pl/)

A na koniec przedstawiamy Wam Misia Śmieszka! 

Miś Śmieszek to świetny pomysł na rozweselenie najmłodszych klientów gabinetów trychologicznych. Wesoły, uśmiechnięty i caaały owłosiony, pozwala na ugruntowanie miłych skojarzeń z gabinetem trychologicznym, co w przypadku długotrwałej terapii i regularnych wizyt jest niezwykle ważne.

Miś Śmieszek (Trichomed)

Dziękujemy Partnerom naszego portalu za podzielenie się akcesoriami ze swojej oferty. Mamy nadzieję, że będą inspiracją dla młodych trychologów i pomogą w wyposażeniu własnego gabinetu trychologicznego.