Suplementacja w trychologii

Obecnie coraz większą uwagę zwracamy na jakość pożywienia. Skłonni jesteśmy do czytania etykiet produktów spożywczych, analizujemy rodzaj składników, producenta oraz ilość i jakość konserwantów zawartych w opakowaniach. Jednak pomimo wielu dostępnych informacji na temat prawidłowego odżywiania, licznych zagrożeń, konsekwencji wynikających z popadania w błędy kulinarne, wciąż świadomość wielu z nas w tej dziedzinie jest zbyt niska, stąd bagatelizujemy kwestię utrzymania zdrowia, co niestety najczęściej skutkuje przewlekłymi powikłaniami. O konieczności edukacji w tym zakresie świadczą niechlubne statystyki wzrostu zachorowań Polaków, jak również fakt spożywania coraz większej ilości przeróżnych leków przez większość z nas.

Suplementacja w trychologii 2Niestety, dzisiejsza żywność zawiera coraz mniej składników odżywczych. Intensywne rolnictwo nadmiernie wykorzystując stosowanie pestycydów (środków ochrony roślin) przyczynia się do wyjaławiania gleby, zatruwania wody i w konsekwencji upraw. Przyspieszanie procesu dojrzewania warzyw i owoców, głębokie zamrażanie produktów i wszechobecne konserwanty dodatkowo pozbawiają pożywienie składników mineralnych i witamin lub sprawiają, że ich oddziaływanie jest niewystarczające. Niedobór naturalnych odżywczych substancji w pożywieniu oraz nadmiar substancji toksycznych jest jedną z głównych przyczyn dolegliwości i chorób. Dlatego SUPLEMENTACJA ZIOŁOWA JEST OBECNIE KONIECZNOŚCIĄ, ABY BYĆ ZDROWYM LUB MIEĆ SZANSĘ NA WYZDROWIENIE.

Temat ten dotyczy również stanu naszej skóry, włosów i paznokci. Wygląd zewnętrzny jest emanacją stanu naszego organizmu wewnątrz. Receptory naszych narządów wewnętrznych znajdują się w wielu rejonach ciała, np. zaburzenia pracy jelit (wzdęcia, zaparcia, stany zapalne) ujawniają się m.in. poprzez wysypki skórne w rejonie żuchwy, bocznych częściach szyi i ust, zaburzenia metabolizmu wątroby to wypryski i zmarszczki pomiędzy brwiami, zaczerwienienie i zmęczenie oczu, oraz łamliwość paznokci. Należy w tym przypadku przede wszystkim uzupełnić poziom minerałów oraz wspomóc metabolizm poprzez zioła wspomagające trawienie i regulujące pracę jelit np. ostropest, głóg, gwiazdnica, aloes, oraz substancje wspomagające trawienie jak np. enzymy, bakterie jelitowe, kwasy omega, lecytyna.

Stan naszych włosów wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej uwarunkowany jest głównie od siły energetycznej nadnerczy i kondycji wątroby. Nadmierna potliwość może być spowodowana „niedoborem Chi Nerek lub Chi Płuc” (spadkiem witalności i odporności) Należy więc organizm usprawnić np. poprzez stosowanie chlorofilu, który wspomaga dotlenianie komórek, dodatkowo poprawić krążenie poprzez zioła stymulujące krew np. kurkuma, cynamon, pieprz, guarana, oraz witaminy głównie z grupy B. Jeśli zapach potu jest zbyt intensywny, należy zwrócić uwagę na tzw. „zablokowanie przez wilgoć lub śluz”, co jest efektem skłonności do spożywania nadmiaru produktów mlecznych, mięsa i cukru. Stan ten potęguje też wiele z przyjmowanych leków, które często osłabiają zdolność metabolizowania pokarmu, osłabiają krążenie i w konsekwencji nastrój. Jednym z wizualnych efektów jest bladość skóry, podkrążone, zmęczone oczy i skłonność do opuchlizn, głównie nóg (wieczorem) i twarzy (szczególnie rano), oraz kończyn dolnych (głównie pod koniec dnia). Narządy wewnętrzne odpowiedzialne za trawienie pokarmów jak żołądek, wątroba/pęcherzyk żółciowy, trzustka, jelita z powodu nadmiernego obciążenia ciężkostrawną dietą i jakże często stresem nie są w stanie sprawnie metabolizować substancji.

GrapinaCoraz więcej osób odczuwa przewlekłe dolegliwości z powodu nadmiernego zakwaszenia organizmu. Główne objawy dotyczące wyglądu to: przetłuszczająca się skóra i włosy, intensywny zapach potu, nadmierna potliwość, świąd skóry, egzema, łuszczyca, tzw. naczynkowa skóra, wysięki ropne. Dodatkowymi objawami są tu przewlekłe wzdęcia, zaparcia, nadwaga i ociężałość umysłowa.

Na te i inne podobne dolegliwości jesteśmy w stanie skutecznie zaradzić naturalnymi substancjami w postaci ziół. Nowoczesne ziołolecznictwo posługuje się licznymi koncentratami substancji roślinnych w celu uzupełnienia zwykle dość ubogiego w składniki odżywcze jadłospisu, aby pomóc przywrócić stan homeostazy w organizmie. W ramach mieszanek w kontekście problemów skórnych warto wspomnieć o takich produktach jak: Kelp, naturalne witaminy z minerałami, zestawy regulujące pracę wątroby typu Liver Health Formula, czy też Grapina z przeciwutleniaczami (wyciąg z krzyżowych warzyw i owoców). Wśród wyciągów z pojedynczych ziół i substancji wyjątkowo pomocne w dolegliwościach związanych ze skórą i włosami są: czerwona koniczyna, lucerna siewna, cynk, chlorofil z lucerny i aloes zwyczajny.

Należy pamiętać, iż stosowanie ziół daje nam szerokie korzyści w kontekście dbania o kondycję organizmu z uwagi na wiele substancji czynnych, które zioła posiadają, chociażby Lucerna siewna zawierająca m.in. miedź, magnez, cynk, mangan, kobalt, potas, selen, witaminy A,B1,B6,C,D,E,K, kwas foliowy, luteinę, białka i aminokwasy, chlorofil, fitoestrogeny, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz fenole. Wielość zawartych substancji oraz stosowanie licznych testów jakości i czystości poszczególnych substancji gwarantuje bezpieczeństwo oraz pozytywne efekty kuracji.


Robert Cieślik.fotoRobert Cieślik – Mgr pedagog – Uniwersytet Warszawski oraz absolwent 4-letniego Studium TMC – Instytut Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia w Krakowie, a także absolwent 3-letniej Szkoły Ziołolecznictwa Klasycznej Medycyny Chińskiej w Warszawie.
Kręgarz i terapeuta Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Na co dzień zajmuje się głównie akupunkturą i zielarstwem w zakresie:logo Nature’s Sunshine Products 2
– przewlekłe bóle i zawroty głowy
– bóle ramion i karku
– skoliozy dziecięce
– dyskopatie/bóle krzyża
– porażenia nerwu kulszowego
– reumatyzm
– otyłość
Stosuje diagnozę z twarzy, pulsów i języka. Udziela porad dietetycznych.
Współpracuje z Nature’s Sunshine Products
Kontakt: robertcieslik99@gmail.com