Miód sprzymierzeńcem trychologii

O niesamowitych zdrowotnych właściwościach miodu, nie trzeba nikogo przekonywać.  Lipowy, akacjowy czy wielokwiatowy nie ważne który wybierzesz. Wzmacnia odporność i ma właściwości lecznicze. Polecany między innymi przy niestrawnościach i problemach żołądkowych.

Nie wszyscy jednak wiedzą że  wodny roztwór miodu stosowany miejscowo wykazuje działanie  przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przyśpiesza gojenie się ran.

Jak to się ma do trychologii?

Przeprowadzono badania naukowe i ich rezultaty zostały opublikowane w Eur J Med Res. 2001 Jul 30;6(7):306-8. Therapeutic and prophylactic effects of crude honey on chronic seborrheic dermatitis and dandruff.

Zostało potwierdzone, że miód leczy łupież i łojotokowe zapalenie skóry. Chorzy zostali poproszeni o zastosowanie rozcieńczonego surowego miodu (90% miód rozcieńczony w ciepłej wodzie) na skórę głowy w miejscach uszkodzonych, który następnie pozostawiali przez trzy godziny, a następnie spłukiwali. Świąd i złuszczanie skóry zniknęły już po tygodniu, po dwóch następowało całkowite wyleczenie, a choroba nie nawracała przez pół roku. Ponadto pacjenci stwierdzali subiektywną poprawę w ubytku włosów. Dodatkowo zalecana jest kuracja profilaktyczna, polegająca na stosowaniu miodowych aplikacji raz w miesiącu.

Zabieg jest łatwy do przeprowadzenia, nawet samemu w domu. Mikstura powinna być letnia. Nie ma problemu ze spłukaniem.

Źródło: PubMed.gov

Ewa Cognac
Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Od 10 lat zajmuje się trychologią. Odbyła liczne szkolenia w kraju i we Włoszech. Jako trycholog konsultuje między innymi w Instytucie Sharley i Klinice Dormio-Med w Warszawie. Prowadzi liczne szkolenia. Współpracuje z Wyższą Szkołą Inżynierii i Zdrowia przy podyplomowych studiach „Trychologia Kosmetologiczna”