Obniżona stawka VAT dla branży beauty. Co z trychologami?

Interpretacją i wyraźnym stanowiskiem zajmują się teraz prawnicy, ale w naszej wstępnej ocenie zabiegi trychologiczne, które nie są zabiegami z zakresu “inwazyjnych”, a raczej pielęgnacyjnych naszego ciała, podlegają obniżonej stawce Vat. Alicja Gondek - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego

Obniżona stawka VAT dla branży beauty.

Branża beauty otrzymała piękny prezent na wiosnę od polskiego rządu. A jest nim obniżona do 8% stawka VAT na niektóre usługi kosmetyczne. Choć jest to powód do radości dla branży kosmetycznej, to jednak obniżona stawka obowiązuje tylko na niektóre zabiegi kosmetyczne. Rozporządzenie opublikowane przez Ministerstwo Finansów obniża VAT na usługi kosmetyczne z 23 na 8%. Kiedy można rozliczać się według tej stawki? O czym trycholog powinien pamiętać przy zmianie stawki VAT?

Dla kogo niższa stawka na usługi kosmetyczne?

Niższa stawka VAT na jednak nie dla wszystkich w branży beauty, ponieważ obowiązuje jedynie na określone zabiegi kosmetyczne związane z pielęgnacją twarzy i ciała, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej takie jak:

  • zabiegi pielęgnacji twarzy i ciała
  • manicure i pedicure
  • stylizacja brwi i rzęs
  • przekłuwanie uszu
  • makijaż
  • poradnictwo związane z pielęgnacją, makijażem i higieną osobistą
  • depilacja

Stawka 8% VAT obowiązywała dotąd tylko w salonach fryzjerskich.

23% VAT na inwazyjne usługi kosmetyczne

Istnieją także zabiegi inwazyjne, których nie objęto 8% stawką VAT. A są to piercing, wykonywanie tatuaży, masaże, usługi solarium, zabiegi chirurgii plastycznej oraz zabiegi świadczone przez lekarzy dermatologów. Natomiast podmioty świadczące usługi lecznicze oraz niektóre zawody medyczne zwolnione są z podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT.

Obniżona stawka VAT na usługi trychologiczne?

W przypadku trychologów sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, ponieważ specjaliści zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych z włosami i skórą głowy wywodzą się z różnych dziedzin:

  • fryzjerstwa, które od 2006 roku jest objęte stawką 8% VAT;
  • kosmetologii i kosmetyki, w której obniżona do 8% stawka VAT obowiązuje od 1 kwietnia 2024;
  • działalności paramedycznej zgodnie z PKD 86.90 D, która w tym momencie objęta jest 23% VAT.

Reasumując, zdaniem Ministerstwa Finansów obniżona do 8% stawka VAT na niektóre usługi kosmetyczne ma mieć pozytywny wpływ na gospodarkę i przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze beauty. Obniżenie stawki VAT dla branży kosmetycznej jest także ukłonem w kierunku obywateli, ponieważ to oni będą mogli skorzystać z usług salonów kosmetycznych. Choć dla klientów gabinetów urodowych najlepszym rozwiązaniem byłyby niższe stawki usług, to obniżenie stawek VAT do 8% jest jedynie sposobem, by pozostały one na tym samym poziomie.

O autorce
Renata Zielezińska – redaktor kosmetyczna, pasjonatka branży beauty, kobieta biznesu i aktywna zawodowo mama. Copywriterka SEO, wirtualna asystentka oraz wydawca 4 portali internetowych: portalu biznesowego PolecanyBiznes.pl, magazynu kosmetyczno-urodowego TrustedCosmetics.pl oraz bloga lifestylowego SposobyNaZycie.pl, a także e-magazynu i portalu nowoczesnych kobiet e-Wenus.pl. Od 2012 roku prowadzi z sukcesami własny biznes.