STYMULA – LLLT jako skuteczna terapia łysienia androgenowego

artykuł sponsorowany

Niskoenergetyczne promieniowanie laserowe znane jest medycynie od lat 60-tych ubiegłego wieku. Jego działanie opisał w roku 1967 węgierski chirurg, profesor Endre Mester. Odkrył on wówczas, że ten rodzaj promieniowania wpływa na proces gojenia się ran. Terapeutyczne działanie lasera LLLT jest dziś bardzo dobrze udokumentowane. Potwierdzają je także liczne wyniki badań. 

Jak działa laser LLLT na organizm?

Przede wszystkim lasery niskoenergetyczne nie wywołują przegrzania ani uszkodzenia tkanek. Podnoszą temperaturę o niespełna 1°C.  Jeśli chodzi o mechanizm działania, to nie ma co do tego 100% pewności, ale naukowcy przychylają się do teorii, zgodnie z którą wiązka promieniowania oddziałuje na mitochondria komórkowe zwiększając wytwarzanie adenozynotrójfosforanu (ATP), wpływając na uwolnienie czynników wzrostu i inhibitorów metaloproteinaz. Skutkiem tych procesów jest spowolnienie degradacji kolagenu przy jednoczesnym wzroście jego syntezy.    

W tkankach inicjowane są także procesy naprawcze, podobnie jak w przypadku gojenia się uszkodzeń skóry. Ponadto zauważono wzrost angiogenezy, nasilenie przebudowy macierzy zewnątrzkomórkowej i zwiększenie odpowiedzi układu immunologicznego. Należy zaznaczyć, że LLLT działa na różne typy komórek, m.in. fibroblasty, makrofagi czy komórki śródbłonka. 

Zastosowanie lasera LLLT 

Dzięki swoim właściwościom laser LLLT znalazł szerokie zastosowanie jako terapia uzupełniająca. Od dawna cieszy się zaufaniem fizjoterapeutów i specjalistów medycyny sportowej. Jest stosowany w dermatologii, medycynie estetycznej, a także kosmetologii. Wspiera leczenie trądzików i zabiegi odmładzające, przeciwdziała skutkom fotostarzenia, zapobiega hiperpigmentacji, stosowany jest również w redukcji blizn.  Jego działanie docenili też trycholodzy.

Slajd z prezentacji STYMULA (do pobrania pod tekstem)

Cykl wzrostu włosa

Włos to bardzo aktywna metabolicznie tkanka. Mieszek włosowy ma swój cykl regeneracyjny złożony z trzech faz: anagenu, katagenu i telogenu. Anagen, czyli faza aktywnego wzrostu włosa trwa od 2 do 6 lat po czym włos wchodzi w fazę przejściową, czyli katagen. Mieszek włosowy ulega obkurczeniu, a włos przekształca się w kolbowaty. Następuje faza telogenu, w trakcie której włos łatwo wypada z mieszka.  W wyniku zadziałania szeregu czynników proces ten może ulec zakłóceniu, faza anagenu zostaje skrócona i włosy zaczynają nadmiernie wypadać.

Łysienie androgenowe

Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Dotyka ono ponad 50% mężczyzn po 40 r.ż. i nawet 75% kobiet powyżej 65 r.ż. Przyczyną jest genetyczna podatność mieszków włosowych na działanie androgenów, szczególnie testosteronu i jego pochodnej – dihydrotestosteronu. W wyniku odziaływania tych hormonów na komórki macierzyste dochodzi do miniaturyzacji mieszka i przekształcania się włosów w typ vellus.    

Choć nie poznano dokładnie wszystkich genów odpowiedzialnych za wzrost włosa, to jednak wiadomo, że udział w tym procesie mają desmogleina, aktywina, naskórkowy czynnik wzrostu (EGF), czynnik wzrostu fibroblastów (FGF), czynnik limfatyczny-1 (LEF-1) i sonic hedgehog. W leczeniu stosuje się najczęściej finasteryd, minoksydyl i transplantację chirurgiczną, ale nie są to terapie dającą oczekiwaną skuteczność u wszystkich pacjentów, poza tym niosą ze sobą szereg ograniczeń.       

W roku 2007 amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła również LLLT jako terapię przeciwdziałającą wypadaniu włosów.  Zakłada się, że fototerapia laserowa wydłuża czas trwania fazy anagenu, zwiększa tempo proliferacji w aktywnych mieszkach włosowych oraz zapobiega przedwczesnemu rozwojowi katagenu.

Dokładny mechanizm działania LLLT, jak już wspomniano, nie został jeszcze poznany. Dowody wskazują, że promieniowanie oddziałując na mitochondria może zmieniać metabolizm komórkowy poprzez fotodysocjację tlenku azotu (NO) z oksydazy cytochromu c (CCO).  W efekcie dochodzi do zwiększenia syntezy białek, zwiększenia proliferacji i migracji komórek, zmian w poziomie cytokin, czynników wzrostu i mediatorów zapalnych oraz zwiększenia dotlenienia tkanek. NO jest środkiem silnie rozszerzającym naczynia, ponieważ wpływa na produkcję cyklicznego monofosforanu guaniny i podejrzewa się, że dzięki temu dochodzi do fotodysocjacji NO nie tylko z CCO, ale także z wewnątrzkomórkowych magazynów (hemoglobina, mioglobina), co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi.    

Niektórzy autorzy dokonują porównań pomiędzy mechanizmem działania LLLT i mechanizmem działania minoksydylu. Wiadomo, że minoksydyl zawiera grupę N-oksydową, która może być przyczyną wzrostu włosów. Ponadto, minoksydyl jest wrażliwym na ATP kanałem K+ co z kolei powoduje hiperpolaryzację błon komórkowych. Ponieważ wrażliwe na ATP kanały K+ w mitochondriach i zwiększony poziom NO mogą odgrywać pewną rolę w efektach LLLT w obszarach mózgu i serca, a także biorąc pod uwagę to, co wiadomo o roli kanałów K-ATP i NO w odrastaniu włosów, w którym pośredniczy minoksydyl, można stwierdzić, że mechanizmy te ulegają nałożeniu.

Slajd z prezentacji STYMULA (do pobrania pod tekstem)

A badanie przeprowadzone przez Weissa i in. wykazało, że LLLT jest w stanie modulować 5-α reduktazę, enzym odpowiedzialny za konwersję testosteronu do DTH, a także do zmiany ekspresji genetycznej czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), który odgrywa ważną rolę we wzroście mieszków włosowych, dzięki czemu LLLT jest w stanie stymulować wzrost włosów.  

Stymula ® to laser LLLT, który stymuluje naturalną regenerację tkanek. Ze względu na jego nieinwazyjne działanie stanowi doskonałe uzupełnienie innych terapii wspomagających odrost włosów. Zastosowane w nim czerwone światło przyspiesza gojenie i regenerację niwelując przy tym istniejące stany zapalne. W Stymula ® połączono dwie długości fal: laserowe w spektrum światła czerwonego i podczerwone światło LED zapewniając w ten sposób synergię działania i najlepsze efekty terapeutyczne jakie przynieść może stosowanie LLLT. 

Barbara Butwin – wyłączny przedstawiciel producenta LLLT Stymula® i MicroCAMERA® w Polsce.

Barbara Butwin

“Fryzjerstwo jest moją największą pasją”

Włosy i dobre samopoczucie klientów są dla mnie najważniejsze. Cenię sobie jakość i sposób oferowanych usług. Kształciłam się u jednego z najlepszych mistrzów fryzjerstwa polskiego Eryka Prusa. Jestem mistrzem fryzjerstwa damsko-męskiego z ponad 35 – letnim stażem, w tym z 29 – letnim doświadczeniem prowadzenia własnego salonu fryzjersko-kosmetycznego i trychologicznego. Dążąc do celu, jakim jest kompleksowa troska o zdrowie oraz piękno włosów i skóry głowy klientów, od 2014 roku pasjonuję się łączeniem takich dziedzin jak fryzjerstwo, trychologia, medycyna oraz kosmetologia. Jestem praktykiem, doradcą w dziedzinie trychologii oraz pielęgnacji skóry głowy i włosów, a także akredytowanym szkoleniowcem i wyłącznym przedstawicielem firmy APR Instruments, włoskiego producenta wideo-dermatoskopów, na terenie Polski. Uczestniczyłam w wielu branżowych kongresach i konferencjach, wiedzę trychologiczną zdobywałam na terenie Polski i we Włoszech. Prowadziłam szkolenia wdrażające trychologię dla firmy Polwell w Polsce, a także projekt edukacyjny dla młodzieży szkoły średniej pt.:” Kompetencje kluczowe drogą do sukcesu”. Szczególnie interesuję się diagnostyką trychologiczną klienta fryzjerskiego, terapiami zapobiegającymi wypadaniu włosów oraz diagnostyką skóry głowy i włosów przed zabiegami w salonie fryzjerskim.

Jestem: Technikiem usług fryzjerskich; Mistrzem fryzjerstwa damsko męskiego; Kosmetologiem; Instruktorem-Szkoleniowcem, a także wyłącznym przedstawicielem producenta LLLT Stymula® i MicroCAMERA® w Polsce. Zapraszam do współpracy. www.dermasens.pl