TRICHOS to po grecku włosy!

Ewa Cognac

Trychologia, czyli wiedza o włosach i ich problemach, to jeden z przedmiotów, których uczą się studenci medycyny, Jednak tak naprawdę niewielu dermatologów zajmuje się tym problemem. Kogo więc prosić o pomoc, gdy mamy problemy z włosami ?

Fryzjer wydawałby się najlepszym wyborem. Tyle tylko, że on zajmuje się najczęściej „makijażem” włosów.  A włosy tak jak i paznokcie są to już martwe twory, które powstają z komórek naskórka. Po całkowitym wykształceniu nie podlegają już wpływom fizjologicznym.  Od zewnątrz niewiele można zrobić. Złamany włos nie zrośnie się, a rozdwojone końcówki nie zlepią… trzeba działać od wewnątrz. 

Jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość i postępować bardzo systematycznie, ponieważ leczenie problemów związanych ze skórą głowy  i włosami jest procesem długotrwałym i nie zawsze skutecznym. Często efekty takiego działania widać dopiero po roku.

Stąd nowy zawód: trycholog.

W krajach anglosaskich istnieją dwuletnie szkoły pomaturalne kształcące trychologów, najbliższa i jedyna w Europie mieści się w Londynie. W Polsce są oferowane kursy trychologiczne, prowadzone głównie przez producentów preparatów ale i też trychologów. Można też znaleźć szkolenia firm niezależnych.

Miejsce trychologa jest  pomiędzy fryzjerem, kosmetologiem i lekarzem. Tak naprawdę jest pierwszym kontaktem dla osoby z problemem czy po prostu chcącej poprawić wygląd swoich włosów. Zadaniem trychologa jest przeprowadzić badanie mikrokamerą (skóry głowy, włosów, cebulek), przeprowadzić wywiad, postawić wstępna diagnozę, zlecić podstawowe badania i skierować do właściwego lekarza jeżeli jest taka potrzeba. Dopiero później może zalecić odpowiednią pielęgnację i kurację. Może też sam przeprowadzać większość zabiegów. Właściwe miejsce trychologa jest zarówno w salonie fryzjerskim jak i w gabinecie kosmetycznym czy lekarskim.

Piękne włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy…

Jak zawsze najtańsza i najważniejsza jest profilaktyka. Dlatego każdy fryzjer powinien być nie tylko stylistą ale też trochę trychologiem. Właściwie dobrana pielęgnacja włosów i skóry głowy to podstawa.

Kosmetyczka z założenia zajmuje się skórą i jej problemami. A czymże się różni skóra głowy oprócz tego że jest owłosiona?  Większość zabiegów trychologicznych nie wymaga mycia głowy.

Jak pojawia się problem medyczny to kierujemy do odpowiedniego lekarza specjalisty.

ZABIEGI TRYCHOLOGICZNE…

Nie czynią cudów,  ale połączone z właściwą domową pielęgnacją w dużym stopniu zapewnia włosom dobrą kondycję. Dodatkowo odpowiednia terapia medyczna najczęściej pomaga pozbyć się uciążliwych problemów.

Kluczem sukcesu jest holistyczne podejście. Pielęgnacja, kuracja, zabiegi i suplementacja… Współpraca: lekarz, trycholog, kosmetyczka, fryzjer to podstawa.

Ewa Cognac
Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Od 10 lat zajmuje się trychologią. Odbyła liczne szkolenia w kraju i we Włoszech. Jako trycholog konsultuje między innymi w Instytucie Sharley i Klinice Dormio-Med w Warszawie. Prowadzi liczne szkolenia. Współpracuje z Wyższą Szkołą Inżynierii i Zdrowia przy podyplomowych studiach „Trychologia Kosmetologiczna”