Jak zadbać o skórę głowy i włosy zimą?

Zima to ciężki okres dla naszych włosów. Zmiany temperatury, noszenie czapek z nieoddychających materiałów powodują nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, natomiast unikanie okrycia głowy może skutkować w okresie wiosennym wzmożonym wypadaniem.

Suche powietrze w pomieszczeniach, grube szaliki czy kołnierze kurtek przyczyniają się do elektryzowania, puszenia, kruszenia i rozdwajania się włosów. Ze względu na wzmożoną utratę wody kosmyki stają się matowe, pozbawione witalności, blasku oraz tracą wizualnie na objętości.

Czy możemy w jakiś sposób zniwelować te negatywne skutki jakie pojawiają się na naszych włosach zimą? Tak jak najbardziej, ale musimy poświęcić im trochę więcej czasu.

Pierwszą rzeczą od jakiej powinniśmy zacząć to sprawdzenie skóry głowy w obrazie mikrokamery trychologicznej – to pozwoli nam dobrać szampon jakiego w tym momencie nasza skóra potrzebuje, ale co ważniejsze trycholog ustali, jaki i z jaką częstotliwością peeling powinniśmy wykonać! Kiedy zależy nam, aby nasze włosy po zdjęciu okrycia głowy nie były pozbawione objętości i abyśmy nie musiały ich myć codziennie to oczyszczanie skóry głowy powinno być podstawą!

Czapka powinna być nieodłącznym towarzyszem każdej osoby, która chce cieszyć się bujną czupryną.
Nakrycie głowy powinno być wykonane z naturalnego “oddychającego” materiału, należy ją często prać, oraz płukać w płynie zmiękczającym do tkanin, dzięki temu włosy nie będą się elektryzować.

Po każdym myciu nakładajmy na włosy nawilżającą odżywkę do spłukiwania. W tym okresie dla zachowania sprężystości, basku i objętości pasma potrzebują takich składników aktywnych jak emolienty. W mieszkaniu na grzejnikach ustawmy pojemniki z wodą która nawilży suche powietrze. Raz w tygodniu zastosujmy bogato odżywczą maskę, a po osuszeniu włosów ręcznikiem aplikujemy serum sylikonowe na końcówki, które zabezpieczy je przed kruszeniem, łamaniem czy rozdwajaniem!

Zima to doskonały czas na zastosowanie olei na łodygę włosa. Jednymi z najlepszych olei poprawiający stan pasm jest olej z nasion kawy, kameliowy czy lniany.

Chociaż raz w miesiącu warto byłoby udać się na profesjonalny zabieg poprawiający stan skóry głowy i włosów u trychologa. Specjalista po przeprowadzonym wywiadzie, obejrzeniu skóry głowy oraz łodygi włosa w mikrokamerze będzie w stanie zaproponować spersonalizowaną kurację dającą najlepsze efekty!

Kamila Zielińska
trycholog, kosmetyczka, szkoleniowiec

Zima to czas kiedy nasza dieta jest dość uboga w witaminy i minerały, dlatego oprócz wzmożonej pielęgnacji warto byłoby zadbać o suplementację dobrymi i sprawdzonymi preparatami z certyfikatami czystości.

Aby nasze włosy cały czas wyglądały pięknie i zdrowo powinniśmy dostosowywać pielęgnację do pory roku, jeśli sukcesywnie będziemy o nie dbać to unikniemy problemów jakie pojawiają się wraz ze zmianami klimatu.