Koronawirus a branża “beauty”

Cały świat bacznie monitoruje sytuacje związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, który powoduje zakaźną chorobę układu oddechowego nazwaną COVID-19. W Polsce potwierdzono już pierwsze przypadki zarażenia się chorobą, a specjalna czujność zalecana jest osobom, które w pracy mają kontakt z innymi ludźmi. Branża “beauty” ze względu na bliskość przebywania z klientem, a także styczność ze skórą i jej wydzielinami jest szczególnie narażona na ryzyko. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że jest to branża niezwykle świadoma i na co dzień korzystająca ze środków do dezynfekcji i procedur sterylizacji. O jakich krokach prewencyjnych warto pamiętać, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem?

Co warto wiedzieć o nowym koronawirusie SARS-COV-2?

Choroba, którą wywołuje wirus SARS-COV-2 objawia się gorączką, bólami mięśni oraz dolegliwościami ze strony układu oddechowego, takimi jak duszności czy kaszel. Wirus podobnie jak grypa przenosi się drogą kropelkową. Na rozwinięcie się ciężkiej postaci tej choroby narażone są głównie osoby starsze, którym towarzyszą inne choroby przewlekłe oraz mają obniżoną odporność.

W związku z rosnącą liczbą zarażeń w Polsce zaleca się zachowywanie czujności oraz zdrowego rozsądku, ale nie należy wpadać z panikę. Nasze działania powinny opierać się na faktach, a nie na strachu.

Trzymaj się zaleceń i wytycznych

W trosce o zdrowie innych oraz bezpieczeństwo publiczne Światowa Organizacja Zdrowia, oraz Sanepid zaleca wprowadzenie różnych środków zapobiegawczych. Warto więc być dobrze poinformowanym oraz stosować się do danych zaleceń:

  1. Mycie rąk – to prosty, a zarazem skuteczny sposób, który powstrzymuje rozprzestrzenianie się wielu zakażeń, w tym wirusa SARS-COV-2. Ręce zaleca się myć przynajmniej przez 30 sekund, według schematu podanego przez WHO.
  2. Generalnie w każdym gabinecie są środki do dezynfekcji dłoni i powierzchni i nie wątpimy w ich stosowanie. Obecna sytuacja sprawia, że warto zaostrzyć środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i oprócz “czyszczenia” klasycznych narzędzi, sprzętu i powierzchni warto zdezynfekować dodatkowo stoły, biurka, klawiatury czy telefony. Używasz testerów kosmetyków – rozważ ich utylizację.
  3. Korzystanie ze środków ochrony PPE  – w zależności od miejsca oraz charakteru wykonywanej pracy zaleca się korzystanie z takich artykułów ochronnych jak maski, rękawiczki, okulary czy fartuchy.
  4. Ważną rolę odgrywają również przerwy w pracy oraz zachowywanie odpowiednich norm czasu pracy. Przemęczony pracownik, narażony na stres jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. W przypadku objawów ze strony układu oddechowego takich jak trudności w oddychaniu, należy zasięgnąć pomocy medycznej.
  5. Zachowywanie higieny – podczas kaszlu lub kichania należy zakryć nos i usta chusteczką lub zgiętym łokciem, a nie ręką. Należy też unikać dotykania nosa, ust i oczu nieumytymi rękami. Warto również zachowywać bezpieczny dystans (1 metr) w kontaktach z osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy.
  6. Zaleca się unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzkich. W związku z obowiązującym zakazem organizacji imprez masowych wiosenne eventy i kongresy kosmetyczne i fryzjerskie są odwoływane i przekładane na późniejsze terminy. Staramy się aktualizować informacje otrzymywane od organizatorów na bieżąco i umieszczamy je w naszym kalendarzu wydarzeń.
  7. Jeżeli istnieje podejrzenie, że miałeś/miałaś do czynienia z osobą zarażoną należy niezwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Koronawirus a trychologia

Stan obecnej wiedzy na temat koronawirusa nie wskazuje jednoznacznie na powikłania bezpośrednie związane ze skórą głowy i włosami. Jednak objawy charakterystyczne dla obecnego koronawirusa (gorączka, infekcja układu oddechowego, bóle głowy, mięśni, mówi się też o problemach układu trawiennego, ogólne rozbicie), wdrożone leczenie antywirusowe i późniejsza rekonwalestencja, mogą prowadzić z czasem do problemów z wypadaniem włosów i ich osłabieniem. Wniosek, który się nasuwa, to uwzględnienie w wywiadzie klienta pytań o przebyte infekcje wirusowe, aby móc właściwie pokierować klienta, który zgłosi się do trychologa ze swoim problemem.

Strony, gdzie należy szukać aktualnych informacji:

  1. Serwis Rzeczypospolitej POlskiej https://www.gov.pl/web/koronawirus
  2. Strona Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://gis.gov.pl/
  3. Serwis Światowej Organizacji Zdrowia https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
  4. Strona Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób https://www.ecdc.europa.eu/en