Korzyści wynikające z witaminowej terapii wypadających włosów u palaczy

Hair : Therapy & Transplantation Rajput, Hair Ther Transplant 2013, 6:1

DOI: 10.4172/2167-0951.1000141

Korzyści wynikające z witaminowej terapii wypadających włosów u palaczy

Autor: Rajendra Singh Rajput
Department of Hair Transplant and Trichology, Hair Restore, Maharashtra, Indie

Wstęp

Wiadomo, że palacze są podatni na łysienie [1,2]. Podejrzewa się nawet, że bierne palenie też jest przyczyną łysienia [3]. Pomimo, że u dużej liczby palaczy występuje łysienie, nie istnieje standardowy protokół dla palaczy, który indukuje odrost utraconych włosów. U palaczy zaobserwowaliśmy określone, często występujące objawy (Tabela 1). Ze względu na stres oksydacyjny występujący w wyniku palenia tytoniu, utrata włosów może być podobna do łysienia androgenowego lub może przyspieszać postęp łysienia androgenowego [2]. W niniejszym opisie przypadku przedstawiamy ocenę kliniczną, trichoskopię, poprawę w zakresie liczby włosów, grubości włosów i pokazujemy odrost w obszarze łysienia u palacza po zastosowaniu minoksydylu 2%, wraz z podaniem antyoksydantów i wsparcie żywieniowe obejmujące podawanie witamin w dawkach mniejszych niż zalecane, w sposób cykliczny, w dawkach podzielonych raz na trzy dni.

Opis przypadku

37-letni mężczyzna zgłosił się z powodu łysienia, suchości owłosionej skóry głowy, ścieńczenia włosów, wystąpienia siwienia, a co zaskakujące, nie występowało u niego nadmierne wypadanie włosów, łysienie obejmowało 25-30 pasm na dobę w trakcie mycia i czesania włosów i trwało przez okres ostatnich 5-6 lat. Pacjent stosował minoksydyl miejscowo w dawce 1 ml dwa razy na dobę przez okres ponad dwóch lat, a następnie odstawił preparat, ponieważ nie zauważył poprawy. Obecnie nie zauważa wypadających włosów na poduszce, odzieży itp. Zgłasza powolny wzrost i słabą jakość włosów. Podczas czesania pacjent zauważył uczucie ciągnięcia i ból korzeni włosów. Pacjent również zgłaszał suchość skóry owłosionej części głowy oraz obecność drobnego łupieżu bez złuszczania skóry owłosionej części głowy. Palił 8-12 papierosów dziennie. Zaczął palić w wieku 21 lat, wcześniej palił 2-3 papierosy dziennie, a potem coraz więcej aż do 8-12 papierosów dziennie, co trwało przez okres ostatnich 5 lat.

Pacjent był gotowy ograniczyć i postarać się rzucić palenie, jeżeli mogłoby to w sposób przekonywujący przełożyć się na korzyści w zakresie porostu włosów. Ponadto pacjent również w tym samym czasie palił tytoń i spożywał alkoholu z częstością 2-3 razy na tydzień. Wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta nie wykazał poważniejszych chorób, brak jest chorobowych zwolnień z pracy, a pacjent biega trzy do czterech razy w tygodniu, spożywa dietę wegetariańską i niewegetariańską. Potwierdził, że ma stresującą pracę, która doprowadziła do robienia przerw na papierosa i do spożywania alkoholu z przyjaciółmi 2-3 razy w tygodniu. Pacjent nie przechowuje alkoholu w domu, ale posiada w domu papierosy. Badania laboratoryjne wykazały prawidłowe wyniki w zakresie stężenia witamin, minerałów i hormonów (Tabela 2). Stężenie wolnego testosteronu i DHT nie było podwyższone, stężenie hormonów tarczycy było w normie. Ze względu na brak możliwości bezpośredniego ustalenia innej przyczyny, podejrzewano, prawdopodobną przyczyną łysienia było palenie tytoniu w wyniku wykluczenia lub braku potwierdzenie jakiejkolwiek innej przyczyny.

Trichoskopia

Gęstość włosów w środkowej części owłosionej skóry głowy wynosi 77 włosów na centymetr kwadratowy, a zakres normy wynosi 120-300 włosów na centymetr kwadratowy. U pacjenta występowało 18 włosów pierwotnych [meszkowych] (24%) podczas, gdy norma wynosi 2-6%, 46 pojedynczych jednostek włosowych (60%) podczas, gdy norma wynosi 30-40%, 7 podwójnych jednostek włosowych (9%) podczas, gdy norma powinna wynosić 60-70% podwójnych jednostek włosowych, oraz tylko 5 (7%) potrójnych jednostek włosowych podczas, gdy norma wynosi 12-20%. Schemat rozmieszczenia włosów wydawał się być odwrócony, ponieważ występowało więcej pojedynczych jednostek włosowych i włosów pierwotnych [meszkowych] niż silnych podwójnych i potrójnych jednostek włosowych. Średnia grubość włosa wynosiła 28 mikronów podczas, gdy norma u Azjatów wynosi 40-70 mikronów. Dało się zauważyć, że pacjent jako palacz miał rzadsze i wolniej rosnące włosy oraz występowało u niego niewielkiego stopnia przekształcanie owłosienia pierwotnego w owłosienie wtórne.

1 Rozlane ścieńczenie włosów
2 Gwałtowne postępujące wypadanie włosów przez okres 6-8 miesięcy
3 Wolny wzrost włosów
4 Ścieńczenie włosów lub łysienie w okolicy skroniowej
5 W trichoskopii dominujące włosy pierwotne [meszkowe] i włosy pojedyncze
6 Bardzo mało podwójnych lub potrójnych jednostek włosowych
7 Obecność trichodynii [bólu owłosionej skóry głowy]
8 Rozpoczęcie siwienia
9 Upodobnienie do łysienia androgenowego lub przyspieszenie łysienia androgenowego

Tabela 1: Objawy kliniczne utraty włosów u palacza.


Lp. Badany parametr Wynik badania Zakres normy
1 Hemoglobina 14 g/dl 13- 17 g/dl
2 Ferrytyna 72 ng/ml 30-200 ng/ml
3 Żelazo 60 μg/dl 33-193 μg/dl
4 Transferryna 283 mg/dl 200-360 mg/dl
5 Wapń 9,2 mg/dl 8,6-10 mg/dl
6 Cynk 70 μg/dl 70-120 μg/dl
7 Witamina B12 294 pg/dl 211-946 pg/dl
8 Witamina D 30 ng/dl 30-100 ng/dl
9 Testosteron całkowity 300 ng/dl 240-950 ng/dl
10 Testosteron wolny 0,7 pg/ml 0,3-2 pg/ml
11 DHT Dihydrotestosteron 41 ng/dl 29-90 ng/dl
12 T3 Trijodotyronina 139,40 ng/dl 78-195 ng/dl
13 T4 Tyroksyna 9,72 μg/dl 5,52-13,6 μg/dl
14 TSH Tyreotropina 2,05 μIU/ml 0,27-4,2 μIU/ml
Białko całkowite 7,4 g/dl 6,4-8,3 g/dl

Tabela 2: Wyniki badań laboratoryjnych pacjenta.

Rutynowe metody leczenia łysienia spowodowanego paleniem tytoniu

Pacjent stosował minoksydyl miejscowo przez okres ponad dwóch lat bez widocznej poprawy. Pomimo, że wiadomo, iż palenie tytoniu jest przyczyną łysienia, a łysienie spowodowane paleniem tytoniu wygląda podobnie do łysienia androgenowego oraz przyspiesza proces łysienia androgenowego, nie ma doniesień na temat rutynowych metod leczenia łysienia spowodowanego paleniem tytoniu, więc niniejszy opis przypadku stanowi pierwszą próbę skoncentrowania się na tym problemie. Sam dihydrotestosteron (DHT) nie odgrywa roli mediatora w żadnym z mechanizmów łysienia. Powiązane kofaktory mogą wytrącać się i przyspieszać łysienie. Palenie tytoniu powoduje, że korzenie włosów stają się słabe i wrażliwe, czyli bardziej podatne na uszkodzenie i wolniej reagujące w postaci odrostu. Planuje się leczenie mające na celu stymulację i wspieranie wymaganych podziałów komórkowych za pomocą odpowiedniego odżywienia bez ryzyka nadmiaru lub przedawkowania.

Przegląd innych metod leczenia i podstawy planowania terapii witaminowej

D’Agostini i wsp. [4] zalecali stosowanie L-cysteiny i witaminy B6 w celu korygowania uszkodzenia włosów i powolnego wzrostu z powodu apoptozy komórek w wyniku obecności dymu papierosowego. Badanie to wykazało wystąpienie łysienia u myszy eksponowanej na dym papierosowy [4], co doprowadziło do powstania obszarów łysienia, siwienia, apoptozy w cebulkach włosowych, atrofii naskórka, zmniejszenia grubości tkanki podskórnej oraz zbyt małej liczby mieszków włosowych po upływie 3 miesięcy. Wykazano nie tylko fakt, że genotoksyczne składniki dymu prowadzą do zmiany w zakresie cyklu wzrostu włosów, ale również odnotowano poprawę w wyniku stosowania suplementów N-acetylocysteiny i witaminy B6 [4]. Traber i wsp. zalecali stosowanie suplementów diety we wszystkich chorobach spowodowanych paleniem tytoniu [5]. Niskie stężenie antyoksydantów u palaczy i biernych palaczy zaobserwował Alberg [3,6] i Bloomer [7], co utorowało drogę do stosowania antyoksydantów. Podobnie w przypadku stosowania beta-karotenu, witaminy C, witaminy E, cynku i selenu u palaczy, które było uzasadnione niskim stężeniem odnotowanym przez Galan i wsp. [8]. Badanie wskazuje również słabe wchłanianie składników odżywczych w obecności alkoholu [8], zatem połączenie palenia tytoniu i spożywania alkoholu można uznać za bardziej szkodliwe dla stanu odżywienia pacjenta [8]. Poprzednia praca tego autora [9-11] wykazała, że odrost włosów można uzyskać w wyniku stosowania niskich dawek aminokwasów, biotyny, antyoksydantów, kwasów omega 3, wapnia, witaminy D3, żelaza, kwasu foliowego, witaminy C i witaminy B6, B12. Program charakteryzuje się tym, że różne składniki odżywcze i minerały, które wykazują synergię działania, są podawane w skojarzeniu w różne dni w ramach cyklu trzydniowego. Celem tej metody jest unikanie interakcji, zapobieganie przedawkowaniu, jak również redukcja kosztów leczenia. Tę kompleksową terapię stosowano w leczeniu opisywanego w tej publikacji 37-letniego pacjenta, palacza. Oprócz skorygowanej diety, pacjent stosował minoksydyl 2% 1 ml dwa razy na dobę w celu stymulacji wzrostu włosów.

Postęp i wyniki leczenia

Reakcję palacza na leczenie łysienia dokumentowano co 2 miesiące wykonując rutynowe zdjęcia. Zaobserwowano poprawę w zakresie wzrostu włosów i jakości włosów oraz odrost nowych włosów, który wystąpił w ciągu 2 miesięcy. (Rycina 1a i 1b). Niemniej jednak siwienie nie ustąpiło w dużym stopniu. Po 4 miesiącach (przybliżony czas trwania telogenu), trichoskopia wykazała poprawę w zakresie liczby włosów o 28%, z 77 do 100 na centymetr kwadratowy, poprawę w zakresie średniej grubości włosa o 8% z 28 do 31 mikronów, oraz zmniejszenie liczby włosów pierwotnych [meszkowych] o 50% z 18 do zaledwie 9 włosów pierwotnych [meszkowych], co wskazywało na przekształcenie owłosienia pierwotnego w owłosienie wtórne. Poprawę zanotowano w okresie 2 miesięcy, podczas gdy najwcześniejsze korzyści obserwowane w przypadku standardowej metody stosowania minoksydylu występują dopiero po 6 miesiącach stosowania miejscowego [12]. Korzyści zdecydowanie mogły postępować dalej, ponieważ wsparcie żywieniowe i opieka trwały przez kolejne cykle wzrostu włosów.

Rycina 1a: Łysienie u palacza.
Rycina 1a: Łysienie u palacza.
Rycina 1b: Poprawa w zakresie gęstości i grubości włosów po 4 miesiącach stosowania witamin i 2% minoksydylu.
Rycina 1b: Poprawa w zakresie gęstości i grubości włosów po 4 miesiącach stosowania witamin i 2% minoksydylu.

Nieoczekiwanie pacjent zgłosił też inne odniesione korzyści, które wynikały z cyklicznej terapii witaminowej. Skóra przestała być blada i sucha, wyglądała lepiej, zniknęły niewielkie bóle stawowo-mięśniowe, u pacjenta wystąpiła większa wytrzymałość, a pod koniec dnia pacjent nie czuł zmęczenia. Do końca 9. miesiąca terapii pacjent rzucił palenie, co stanowiło dodatkowy sukces, biorąc pod uwagę, że ogólny odsetek palaczy, którym udało się rzucić palenie wynosi zaledwie 20% [13]. Uznaliśmy, że odrost utraconych włosów był motywacją do rzucenia palenia. Wywnioskowaliśmy, że istnieją podstawy naukowe potwierdzające występowanie łysienia u palaczy oraz możliwość uzyskania znacznej poprawy w wyniku skorygowania diety z jednoczesnym stosowaniem minoksydylu 2%, co działa stymulująco na odrost włosów.

Piśmiennictwo

  1. Su LH, Chen TH (2007) Association of androgenetic alopecia with smoking and its prevalence among Asian men: a community-based survey. Arch Dermatol 143: 1401-1406.
  2. Trüeb RM (2003) Association between smoking and hair loss: Another opportunity for health education against smoking? Dermatology 206: 189-191.
  3. Alberg AJ, Chen JC, Zhao H, Hoffman SC, Comstock GW, et al. (2000) Household exposure to passive cigarette smoking and serum micronutrient concentrations. Am J Clin Nutr. 72: 1576-1582.
  4. D’Agostini F, Fiallo P, Pennisi TM, De Flora S (2007) Chemoprevention of smoke induced alopecia in mice by oral administration of L-cystine and vitamin B6. J Dermatol Sci. 46: 189-198.
  5. Traber MG, van der Vliet A, Reznick AZ, Cross CE (2000) Tobacco-related diseases. Is there a role for antioxidant micronutrient supplementation? Clin Chest Med 21: 173-187.
  6. Alberg A (2002) The influence of cigarette smoking on circulating concentrations of antioxidant micronutrients. Toxicology 180: 121-137.
  7. Bloomer RJ (2007) Decreased blood antioxidant capacity and increased lipid peroxidation in young cigarette smokers compared to nonsmokers: Impact of dietary intake. Nutr J 6: 39.
  8. Galan P, Viteri FE, Bertrais S, Czernichow S, Faure H, et al. (2005 )Serum concentrations of beta-carotene, vitamins C and E, zinc and selenium are influenced by sex, age, diet, smoking status, alcohol consumption and corpulence in a general French adult population. Eur J Clin Nutr 59: 1181-1190.
  9. Rajput RJ (2008) Cyclical Medicine for hair loss management and improved results in hair transplantation. Hair Transplant Forum International 18: 208-210.
  10. Rajput R J (2010) Controversy: is there a role for adjuvants in the management of male pattern hair loss? J Cutan Aesthet Surg 3: 82-86.
  11. Rajput R (2015) Understanding Hair Loss due to Air Pollution and the Approach to Management. Hair Ther Transplant 5: 133.
  12. Olsen EA, Dunlap FE, Funicella T, Koperski JA, Swinehart JM, et al. (2002) A randomized clinical trial of 5% topical minoksydyl versus 2% topical minoksydyl and placebo in the treatment of androgenetic alopecia in men. J Am Acad Dermatol 47: 377-385.
  13. Jindal SK, Aggarwal AN, Chaudhry K, Chhabra SK, D’Souza GA, et al. ( 2006) Asthma Epidemiology Study Group. Tobacco smoking in India: prevalence, quit-rates and respiratory morbidity. Indian J Chest Dis Allied Sci 48: 37-42.

Rajput RS (2016) Benefit From Vitamin Therapy in Smoker’s Hair. Hair Ther Transplant 6: 141. doi: 10.4172/2167-0951.1000141
Oryginalny tekst: benefit-from-vitamin-therapy-in-smokers-hair-2167-0951-1000141
Copyright: © 2013 Rajput RS. Niniejszy ogólnodostępny artykuł udostępniony na warunkach licencji Creative Commons w zakresie uznania autorstwa, która zezwala na nieograniczone wykorzystanie, dystrybucję i powielanie na każdym nośniku pod warunkiem, że zostanie podany autor i źródło.

Tłumaczenie wykonane na zlecenie Trycholog.info – Jeżeli chcesz skorzystać z tego tekstu, nie zapomnij podać linku do tego artykułu.