Peelingi dedykowane skórze owłosionej głowy

Oliwia Radziszewska, kosmetolog

Peeling owłosionej skóry głowy, inaczej zwany peelingiem trychologicznym, w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Łatwa aplikacja produktu, także w warunkach domowych, ogólna dostępność, a przede wszystkim potwierdzona skuteczność peelingów trychologicznych sprawiają, że produkty te zaczynają na stałe gościć w naszych domach. Warto jednak wiedzieć, że gabinety oferujące zabiegi trychologiczne mają w swojej ofercie różne rodzaje profesjonalnych peelingów. Ich wykonanie lepiej pozostawić doświadczonemu trychologowi.

Czy peeling trychologiczny jest potrzebny?

Peeling bez względu na obszar aplikacji ma działanie wielokierunkowe, a jego systematyczne stosowanie wpływa korzystnie na wygląd skóry. W przypadku peelingów trychologicznych, dobra kondycja skóry owłosionej głowy przekłada się bezpośrednio na zdrowo wyglądające włosy. A zatem, peeling trychologiczny wydaje się tak samo potrzebny owłosionej skórze głowy, jak peeling dedykowany skórze twarzy, czy peeling do ciała.

Celem peelingu trychologicznego jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy, w tym usunięcie warstwy krystalizacji. Tworzą ją zanieczyszczenia środowiskowe – kurz, smog, pozostałości kosmetyków do stylizacji włosów oraz naturalne zanieczyszczenia skóry głowy, w tym wydzielina gruczołów łojowych i martwe komórki naskórka. Regularnie wykonywany peeling odblokowuje mieszki włosowe, stymuluje cebulki do wzrostu, ułatwia przenikanie składników odżywczych, które zawarte są w produktach pielęgnacyjnych. Ponadto poprzez towarzyszący peelingowi masaż, zwiększa się mikrokrążenie w skórze głowy, co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie tkanki skórnej w okolicy skalpu.

Enzymatyczny, chemiczny czy mechaniczny?

W zabiegach trychologicznych wykorzystywane są dwa rodzaje peelingów: peelingi mechaniczne i chemiczne. Peelingi chemiczne dzieli się na peelingi enzymatyczne oraz peelingi z zawartością kwasów AHA. Peeling enzymatyczny jak sama nazwa wskazuje zawiera enzymy roślinne, najczęściej jest to papaina bądź bromelina. Te naturalne enzymy powodują delikatne rozluźnienie wiązań, które utrzymują gęstość zewnętrznej warstwy naskórka. Proces ten ułatwia usunięcie martwych komórek, wpływa na szybsze procesy odnowy i zwiększa wchłanianie składników aktywnych. Taki peeling działa samoistnie – wystarczy nałożyć go na skórę głowy i po określonym czasie spłukać wodą. Ze względu na swoją delikatność dedykowany jest dla skór wrażliwych. Zaletą tego rodzaju peelingu jest jego działanie w mieszku włosowym, do którego nie dociera peeling mechaniczny. Powierzchniowe peelingi chemiczne, gdzie złuszczanie dotyczy korneocytów warstwy rogowej naskórka to peelingi wykorzysujące alfa-hydroksy kwasy. Peeling powierzchniowy zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka dzięki czemu ułatwia wchłanianie i aktywne działanie substancji leczniczych. Taki zabieg najlepiej wykonać u specjalisty. Trzecią grupą peelingów są peelingi mechaniczne – peelingi scrub, zawierające drobinki ścierające zrogowaciały naskórek. Właśnie te ostatnie są najpopularniejsze.

Kto może stosować peeling trychologiczny?

Praktycznie każdy może i powinien systematycznie stosować peeling trychologiczny. Włosy w ogólnie złej kondycji, w tym są włosy osłabione, łatwo wypadające, pozbawione blasku z pewnością nabiorą zdrowego wyglądu, gdy do tradycyjnej pielęgnacji włosów włączymy peelingowanie skóry główy. W przypadku problemów skórnych zlokalizowanych na skórze głowy, bądź trwałych problemów z włosami warto zasięgnąć konsultacji trychologicznej w celu dobrania najbardziej efektywnego produktu. Trycholog oprócz wskazania odpowiedniego peelingu, doradzi także, jak skojarzyć zabiegi peelingujące z ewentualnym leczeniem dermatologicznym, czy innymi równolegle stosowanymi produktami.

Szczególnymi wskazaniami do stosowania peelingu skóry głowy jest świąd okolicy owłosionej skóry głowy, nadmierne wydzielanie sebum i choroby związane z tym problemem, np. łojotokowe zapalenie skóry, łupież zwykły. Keratolityczne właściwości peelingów pomogą w tym wypadku pozbyć się zalegających łusek i ułatwią normalizację procesu złuszczania. Warto pamiętać, aby w składzie peelingów do skóry z łupieżem suchym oprócz substancji złuszczających znalazły się przede wszystkim składniki nawilżające, które odbudują naturalną barierę ochronną. Mocznik jako częsty składnik peelingów trychologicznych wykazuje silne właściwości keratolityczne. W połączeniu z kwasem mlekowym pozwoli utrzymać skórę odpowiednio nawilżoną-gotową na dalsze zabiegi pielęgnujące. Składniki aktywne, zawarte w preparatach do usunięcia łupieżu suchego nie powinny być drażniące, gdyż mogą zaostrzyć istniejące już zmiany.

Natomiast w przypadku łupieżu tłustego wskazane są dodatkowo sprawdzone komponenty przeciwdrobnoustrojowe, w tym przeciwgrzybicze np. olejek z drzewa herbacianego, piroktolanina, czy ketokonazol. Dobre efekty dla terapii peelingujących zyskujemy w przypadku zmian łuszczycowych zlokalizowanych na skórze głowy, głównie z uwagi na keratolityczne właściwości tych preparatów. Jednak w przypadku pacjentów łuszczycowych wskazane jest zasięgnąć opinii lekarza przed rozpoczęciem zabiegów trychologicznych. Niewskazane są peelingi mechaniczne, które mogłyby dodatkowo podrażniać i tak już uszkodzoną skórę i doprowadzić do pogorszenia jej stanu. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia objawu Köbnera, czyli pojawienia się blaszki łuszczycowej na skórze nieobjętej pierwotnie zmianami łuszczycowymi w wyniku jej mechanicznego uszkodzenia podczas zabiegu. Zwykle ma to miejsce od 7 do 10 dni od naruszenia ciągłości naskórka. W przypadku łuszczycy zdecydowanie lepiej zdecydować się na peelingi enzymatyczne, czy oparte o działanie delikatnych kwasów. Warto pamiętać, aby nie peelingować skóry, na której występują infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze oraz uszkodzenie naskórka.

Od czego zacząć?

Peeling owłosionej skóry głowy wykonujemy przed tradycyjnym myciem z wykorzystaniem szamponu. Zanim zrobimy peeling warto zwrócić uwagę, czy nasza skóra nie jest uczulona na jakąś substancję aktywną zawartą w produkcie. Substancje, które mogą wywołać alergię lub podrażnienie to np. kwas salicylowy, siarka, alfa-hydroksy kwasy, produkty pszczele, olejki eteryczne m.in. bergamotowy, miętowy, olejki cytrusowe oraz wszelkie substancje konserwujące i barwnikowe. Stosując głębokie oczyszczanie skóry głowy efekty możemy zauważyć już po pierwszym zabiegu. Włosy są uniesione, odświeżone, skóra odżywiona, zmniejszony jest świąd. Zostaje również wzmocniona bariera wodno-lipidowa skóry, a dzięki systematyczności i regularnemu wykonywaniu zabiegu włosy stają się grubsze, gęstsze i bardziej sprężyste. Maja ładny koloryt. Subiektywne odczucia po wykonaniu peelingu to przede wszystkim uczucie świeżości i ukojenia. Jeżeli w trakcie stosowania peelingu skóra głowy będzie źle reagować, należy zaprzestać stosowania. Warto jednak powrócić do peelingowania za jakiś czas (w przypadku stwierdzonej alergii należy zmienić produkt na inny).

Jak często peelingować skórę głowy?

Peeling skóry głowy to zabieg, który powinien być wykonywany minimum 2 razy w miesiącu. Jednak najlepsze efekty są widocznie, gdy wykonywany jest systematycznie raz w tygodniu (w przypadku skór nadwrażliwych i suchych co 10 dni). Należy pamiętać, aby nie wykonywać zabiegu częściej niż raz w tygodniu, gdyż skóra głowy jest wrażliwa i zbyt szybko można ją przesuszyć. Musi mieć czas, aby się zregenerować i odpocząć przed kolejnym zabiegiem. Najważniejsze jest działanie długoterminowe, dlatego też oczyszczanie powinno być stopniowe, tak aby nie oczyścić skóry z jej naturalnej warstwy ochronnej, w tym naturalnego mikrobiomu, który w okolicy skalpu jest niezwykle zróżnicowany gatunkowo i o tę równowagę trzeba dbać. Po 2-3 miesiącach cotygodniowego stosowania można zmniejszyć częstotliwość aplikacji do dwóch razy w miesiącu i taką częstotliwość warto utrzymać.

A może domowy peeling?

Jeśli nie chcemy kupować gotowego peelingu, możemy pokusić się o zrobienie własnego. Jest to bardzo proste! Należy wymieszać niewielką ilość szamponu, który nie zawiera SLES/SLS z łyżeczką sody oczyszczonej. Peeling aplikujemy na skórę głowy, delikatnie masujemy i po kilku minutach spłukujemy i myjemy ponownie szamponem. W skład domowego peelingu mogą również wchodzić inne naturalne składniki, np. mielona kawa, cukier, pestki owoców. Co ciekawe, kofeina poprawi mikrocyrkulację skóry głowy, dotleni komórki, wzmocni cebulki i wydłuży cykl życiowy włosa, a zatem jest naturalnym aktywatorem fizjologicznych procesów regeneracji. Pozostając w nurcie NO WASTE warto po zaparzonej kawie, wykorzystać fusy do zrobienia peelingu skóry głowy, a przy okazji całego ciała!

Oliwia Radziszewska, kosmetolog

Autor: Oliwia Radziszewska, praktykujący kosmetolog specjalizujący się w trychologii, członek Koła Kosmetologii Medycznej działającego przy Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, studentka II roku studiów magisterskich o specjalności Trycholog w WSBiNoZ.
Opiekun naukowy: dr n. med. Aleksandra Słodka

Bibliografia:
• Trychologia kosmetyczna – pielęgnacja skóry głowy i włosów, Weronika Słupek
• Kosmetologia włosów, J. Arct , K. Pytkowska
• Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, Natalia Pawłowska